Jízdné v MHD v Písku se příští rok nezvýší

MHD v Písku (zdroj mesto-pisek)

PÍSEK – Jízdné v písecké městské hromadné dopravě příští rok nezdraží. A ti přesto, že na její provoz bude město doplácet o téměř osm milionů korun více než letos. Autobusy MHD v Písku ročně najedou zhruba 300 000 kilometrů. Dopravu po městě na šesti linkách zajišťuje pět elektrobusů a dva vozy na CNG.

Provozní dotace pro společnost, která MHD pro město zajišťuje, bude příští rok 17,9 milionu korun, zatímco letos to bylo zhruba deset milionů. Zatím se počítá s tím, že zůstane zachován počet spojů, město se však spolu s dopravcem pokusí hledat možné úspory. Cestující bude plnocenná jízdenka i příští rok stát 20 korun v případě, že ji u řidiče zaplatí v hotovosti, při platbě bankovní kartou je vyjde na 12 korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„V Písku jezdí od konce roku 2020 elektrobusy a vozy na CNG, zdražení energií na ně tedy významně dopadlo. Jejich vysoké ceny se promítly do předpokládané provozní dotace pro příští rok. V případě poklesu cen elektřiny a plynu bude provozní dotace vyúčtována podle skutečnosti. Je tedy možné, že město za provozování MHD zaplatí nakonec méně, než se nyní předpokládá,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

„Nechceme ale jen čekat, jak se situace vyvine. Ještě v prosinci se sejdeme s naším dopravním expertem z kanceláře Smart Písek, pracovníky odboru dopravy a zástupcem ČSAD Autobusy České Budějovice a budeme hledat možnosti, jak ušetřit. Nechceme v žádném případě omezit dostupnost dopravy, nelze však vyloučit, že by mohlo dojít k omezení některých málo vytížených spojů,“ poznamenal místostarosta.