Tábor bude v roce 2023 hospodařit s mírným schodkem

Tábor - Stará radnice (zdroj commons.wikimedia.org / foto VitVit)

TÁBOR – Druhé nejlidnatější město Jihočeské kraje bude v roce 2023 hospodařit s mírně schodkovým rozpočtem. Město Tábor předpokládá příjmy 1,01 miliardy korun a výdaje 1,03 miliardy korun. Schodek rozpočtu dosáhne 13,3 milionu korun. Schodek je způsoben zapojením nového úvěru na investice města ve výši 28 milionů korun.

Rozpočet schválili na svém zasedání 19. prosince 2022 městští zastupitelé, v půlce prosince ho doporučil také finanční výbor. „Rozpočet je v posledních letech stavěn s ještě větší mírou obezřetnosti než dříve. Snažíme se zejména položku příjmů predikovat velmi opatrně,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na kapitálové výdaje Tábor pro rok 2023 připravil sumu 198 milionů korun, což je o něco méně než v roce 2022. Částka představuje 19 procent z celkových výdajů. „Rozpočet 2023 pokračuje v dobrém trendu financí města Tábora, obsahuje v sobě rezervy, které lze využít, pokud nastane nepředvídaná, nečekaná situace na výdajích i příjmech. Rozpočet města dlouhodobě splňuje kritéria zdravých financí a je schopen fungovat i v krizové době,“ uvedla vedoucí Odboru financí Dana Daňková.

Ke kapitálovým investicím starosta sdělil, že hodně peněz míří do oprav městského majetku (budovy s bytovým i nebytovým fondem, komunikace, zeleň, veřejné prostory obecně). Nejvyšší položku v kapitálových investicích představuje projekt plánované rekonstrukce lávky na návodní straně nádrže Jordán. Město na tuto stavbu spočívající mimo jiné ve výměně 40 opěrných sloupů vyčlenilo 80 milionů korun.

„Nabízela se částečná rekonstrukce současné lávky, ale nakonec vše směřuje ke stavbě nové. Lávka je téměř sto let stará a nemá cenu improvizovat a nějak ji znovu podpírat. Chceme vše posoudit do detailu, aby nás nic nepřekvapilo. Když to půjde dobře, tak v lednu by padlo definitivní rozhodnutí. Začali bychom hledat zhotovitele, aby koncem března mohl začít,“ řekl starosta Pavlík. Kvůli stavbě bude několik měsíců s výjimkou vozidel Integrovaného záchranného systému a MHD neprůjezdná silnice vedoucí po hrázi Jordánu. Pěší budou používat návětrnou lávku.

Na rekonstrukci bytového fondu pak Tábor určil 33 miliony korun, na další etapu regenerace Sídliště nad Lužnicí 21 milionů korun, bezbariérový přístup městského úřadu (budova matriky) 7 milionů korun, na spisovnu a archiv úřadu a knihovny 4,5 milionu korun, na projekty participativního rozpočtu 3,5 milionu korun a například na projektové dokumentace 6 milionů korun.