Sdílená kola si obyvatelé Písku oblíbili

sdílená kola v Písku (zdroj mesto-pisek.cz)

PÍSEK – Službu má podle informací písecké radnice registrovanou 4 242 uživatelů, kteří na bicyklech od března do konce listopadu najeli téměř 34 700 kilometrů. Ve srovnání s minulým rokem stoupla jejich využívanost o 53 procent.

„Jsme rádi, že si sdílená kola za dva roky provozu našla velký okruh uživatelů. Ukazuje se, že tato služba má smysl, máme proto v plánu ji zachovat i v příštím roce a podpořit tak udržitelnou mobilitu ve městě,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V ulicích města bylo k dispozici sto kol, která bylo možné vypůjčit si a odevzdat na 77 stanicích. Za devět měsíců provozu bylo zaznamenáno téměř 35 400 výpůjček, v průměru přes 3 900 měsíčně a 129 denně. „Lidé kola využívali zejména pro krátké přesuny po městě, nejčastěji na nich jezdili na trase mezi plaveckým stadionem a hlavním nádražím. Jedna průměrná cesta měla necelý jeden kilometr,“ uvedl Josef Soumar.

Nejvíce výpůjček i vrácení kol bylo během roku zaznamenáno na stanici u Kamenného mostu, dále u zimního stadionu a plaveckého bazénu. Sdílená kola lidé nejvíce využívali v srpnu, kdy bylo zaznamenáno 5 210 výpůjček. Nejčastěji na nich jezdili v pátky a dnem, kdy bylo zaznamenání nejvíc výpůjček – 274, byla sobota 2. září. Využíváním sdílených kol Písečané letos „ušetřili“ 5 720 kilogramů CO2, který by jinak vyprodukovali, kdyby pro své cesty využívali auto. Stejné množství oxidu uhličitého by po dobu jízdní sezony vstřebával další městský park se 350 vzrostlými stromy.

„Nextbike hodnotí rok 2022 jako velmi úspěšný. Využitelnost systému meziročně stoupla o třiapadesát procent. Věříme, že další optimalizace a označení stanic by projektu dále výrazně napomohla. Ze statistik vyplývá, že devadesát tři procent všech výpůjček bylo do patnácti minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do jeho obyvatel,“ doplnil Tomáš Karpov ze společnosti Nextbike Czech Republic, která sdílená kola pro město zajišťuje.

Sílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich zavedení iniciovala kancelář Smart Písek. Pilotní projekt sdílených bicyklů si Písek vyzkoušel v roce 2019. Obyvatelé službu hojně využívali, proto se město rozhodlo sdílená kola do ulic vrátit. Město za službu zaplatilo celkem 1,67 milionu korun bez DPH.