Další ohnisko ptačí chřipky veterinární inspektoři odhalili v malochovu na Strakonicku

ilustrační foto (zdroj FB HZS Jihočeského kraje)

STRAKONICKO – Letošní páté ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 se nachází v malochovu v obci Kožlí u Myštic na Strakonicku. Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterináři dnes utratí zbytek chovu.

Jakmile Státní veterinární správa obdržela informaci o podezření na nákazu ptačí chřipkou, vyrazili do malochovu v Kožlí u Myštic veterinární inspektoři. Ti na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření. „To následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1,“ informoval Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající drůbež dnes veterináři utratí. Okolo ohniska byla vymezena ochranná pásma. V okolí ohniska se nachází velkochovy drůbeže. „Vyhlásili jsme nařízení Státní veterinární správy, jsou vymezena uzavřená pásma ochrany a dozoru, kde se budou dělat další opatření. V okolí je řada velkochovů. Mimo jiné i Blatenská ryba, která už v minulosti přišla kvůli nákaze ptačí chřipkou o tisíce kachen,“ podotkl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.