Strakonická nemocnice má nové CT. Je rychlejší a přesnější

Nové CT ve strakonické nemocnici (zdroj kraj-jihocesky.cz)

STRAKONICE – Vyšetření rychlejší, diagnostika detailnější a především výrazně nižší dávka záření. To jsou výhody, které pacientům a lékařům přináší nové CT ve strakonické nemocnici. Nový přístroj je už čtvrtým zařízením svého druhu, které nemocnice pořídila.

Vyšetření na CT (zkratka z anglického Computed Tomography) je radiologické vyšetření, které pomocí rentgenového záření umožňuje lékařům prohlédnout vnitřní orgány a tkáně pacienta. „Nejčastěji vyšetřujeme úrazy, především zlomeniny, včetně páteře. Často potíže s hrudníkem třeba při zápalu plic a nádorech, ale zejména orgány břišní dutiny, mozek a přívodné cévy, páteř a výstupy nervů z páteře. Díky CT můžeme pacientům ušetřit i operační zákrok na sále, protože jsme schopní provádět opichy výstupů nervů z páteřního kanálu, punkce cyst, náběr vzorků z nádorů, drenáže cyst a abscesů a řadu dalších invazivních zákroků,“ vysvětluje přednosti kvalitního zobrazování primář radiodiagnostického oddělení Josef Harcuba.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Každý týden přichází na CT vyšetření do strakonické nemocnice okolo 150-160 pacientů. Nový přístroj je už čtvrtým zařízením svého druhu, které nemocnice pořídila, první v roce 1993. Na rozdíl od předchozích tří ale disponuje i takzvanou „umělou inteligencí“. „Znamená to, že získaný obraz vyšetřované části těla je po dokončení detekce dále upraven a vylepšován. Zobrazení tak maximálně odpovídá realitě a přispívá k lepší diagnostice. Navíc pacient je na novém přístroji vystaven zhruba o polovinu menšímu záření než na zařízení předchozím,“ upřesňuje výhody nejen pro personál ale i pro pacienty vrchní radiologický asistent Petr Pavlík. Nové CT je oproti minulému přístroji rovněž podstatně rychlejší. I složitější vyšetření se díky rychlosti a rozsahu snímání odehrají během několika minut.

Vyšetření pomocí CT poskytuje strakonická nemocnice svým pacientům 30 let. „Díky pravidelné obměně přístrojového vybavení si Nemocnice Strakonice, a.s. zachovává schopnost adekvátně fungovat a poskytovat pacientům kvalitní zdravotní péči,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala. Nemocnice nové CT pořídila z financí z dotačního programu REACT-EU. Zařízení bylo instalováno v závěru roku 2022 a včetně stavebních úprav vyšlo na cca 23 milionů korun bez DPH.

zdroj: kraj-jihocesky.cz