Využijte nové termíny pro prohlídku lipenské elektrárny

LIPNO NAD VLTAVOU – Nestihli jste vloni navštívit lipenskou vodní elektrárnu? Nevadí! Teď budete mít novou příležitost. Jen tak se asi do hloubky 160 metrů ke generátorům, turbínám, či k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu nedostanete, tak si včas zarezervujte termín!

Relativně nenápadné budovy, které vidíte na úpatí hráze Lipenské přehrady, tvoří ve skutečnosti jen malou část unikátní vodní elektrárny. Tu hlavní najdete v obří kaverně 160 metrů hluboko. Díky tomuto výškovému rozdílu jde o nejefektivnější zdroj v rámci Vltavské kaskády. Dostanete se tedy nejen k turbínám a generátorům, ale třeba i k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu. „Tyto prohlídky měly vloni mimořádný úspěch, naší technologii a útroby vodní elektrárny vidělo přes dva tisíce lidí. Zájem byl ale daleko vyšší, tak jsme se rozhodli, že akci zopakujeme,” zve Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

Lipenskou vodní elektrárnu v Lipně nad Vltavou si můžete zdarma prohlédnout po dobu pěti víkendů. Na prohlídce vás samozřejmě doprovodí odborník a první z nich je na programu 21. ledna, tak se včas přihlaste!