V Jindřichově Hradci mají nejhezčí alej na jihu Čech. Rozhodli o tom lidé v anketě

Alej k Polívkám v Jindřichově Hradci (zdroj jh.cz)

JINDŘICHŮV HRADEC – Do letošního ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá spolek Arnika, nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Lidé jim celkově poslali 7 391 hlasů. Celorepublikovou vítěznou alejí s největším počtem hlasů se stala Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále v Moravskoslezském kraji. Alej k Polívkám v Jindřichově Hradci pak skončila sedmá a stala se podle ankety nejhezčí alejí v Jihočeském kraji.

Blíže informovala o umístění jindřichohradecké aleje v anketě mluvčí radnice v Jindřichově Hradci Eliška Čermáková. „Jindřichohradecká alej k Polívkám se umístila na sedmém místě a v Jihočeském kraji zvítězila. Nejoblíbenější vycházková, běžecká, cyklistická ale i běžkařská alej k Polívkám získala dvě stě sedmdesát osm hlasů a umístila se tak na sedmém místě z třiadevadesáti alejí z celé České republiky,“ uvedla Čermáková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vítězná alej vyhrála s 1041 hlasy, a předběhla alej na druhém místě o celých 606 hlasů. Přesto má ještě daleko k překonání rekordu výherce s největším počtem hlasů. V roce 2018 vyhrála Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji s 1635 hlasy. Na druhém místě se umístila Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově v Jihomoravském kraji. Moravskoslezský kraj obsadil také třetí příčku s Javorou alejí ke kapli důlního neštěstí v roce 1894, která je připomínkou největšího důlního neštěstí v ostravsko-karvinském revíru. Čtvrté místo patří Městské aleji na ulici Svatoplukova v Prostějově (Olomoucký kraj). Na pátém místě se umístila památná Alej Lipky v Telči dlouhá 1400 metrů, která je velmi oblíbeným výletním místem (Kraj Vysočina).

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají, např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Za pomoci ankety chce spolek Arnika šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině.