Tábor naváže spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze

ilustrační foto (zdroj město Tábor)

TÁBOR – Jedním z cílů nově zřízeného městského odboru Kanceláře architekta města je iniciace debaty o různých otázkách rozvoje Tábora. Spolupráce města s Fakultou architektury ČVUT v Praze na ateliérové výuce v letním semestru 2023 lze považovat za jednu z prvních vlaštovek tohoto přístupu.

Jak uvedla vedoucí Kanceláře architekta města Kateřina Čechová, vzdělávání budoucích architektů je organizováno kolem takzvaných atelierů, ve kterých si studenti ve spolupráci s vedoucími volí zadání architektonických a urbanistických projektů, na kterých budou v následujících pěti měsících intenzivně pracovat. „Výsledné studentské návrhy nejsou podkladem pro další projektování, ale simulují profesionální postupy a mohou tak městu ukázat možnosti rozvoje, které v tomto měřítku a rozsahu většinou nevznikají ani na profesionální úrovni,“ vysvětlila Čechová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Smlouva o spolupráci byla uzavřena s atelierem Kohout a Tichý. Oba vedoucí, architekti a urbanisté Michal Kohout a David Tichý z kanceláře Unit architekti, mají s podobným typem zadání bohaté zkušenosti, v minulých letech se do průběhu semestru zapojila například města Sušice, Ostrava, Pardubice nebo Choceň. V průběhu ledna 2023 spolupracující strany připravovaly zadání, která by byla atraktivní pro studenty a přínosná pro město.

„Mezi možnými místy či budovami, na které uslyšíme názor budoucích architektů, se tak mohou objevit například Husův park a přednádraží, městský polyfunkční dům s parkováním v ulici Na Parkánech nebo polyfunkční komunitní centrum v bývalé 8. ZŠ Světlogorská,“ sdělila vedoucí Kanceláře architekta města.

Spolupráce města a školy předpokládá aktivní zapojení jak Kanceláře architekta města, tak vedení radnice. „Vše odstartujeme na začátku března krátkým studijním pobytem, během kterého budoucí architekti plánují setkání s obyvateli Tábora, a uzavře se na podzim tohoto roku v Táboře výstavou studentských prací,“ dodala Čechová.