Účetní zpronevěřila 200 milionů korun. Nakupovala šperky či luxusní dovolené

Zajištěné věci ze zpronevěry (zdroj Policie ČR)

ČESKOBUDĚJOVICKO – Jihočeští kriminalisté vyšetřují mimořádný případ zpronevěry za 200 milionů korun. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor nalezli pohádkové bohatství. U ženy zpočátku podezřelé z podvodu zajistili kromě peněžních prostředků v hotovosti také sady šperků s diamanty, luxusní a velmi hodnotné hodinky, kabelky světoznámých značek i investiční alkohol.

Jak informoval policejní mluvčí Jiří Matzner, ze zvlášť závažného zločinu zpronevěry obvinili krajští kriminalisté, kteří se specializují na majetkové trestné činy, bankovní či úvěrové podvody, čtyřicetiletou účetní z Českobudějovicka. Tato dáma připravila během třinácti let dvě firmy, v nichž pracovala, o bezmála 200 milionů korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Dle kriminalistů žena záměrně prováděla neoprávněné převody peněz spočívající, zjednodušeně řečeno, v duplicitních úhradách faktur či nesprávném účtování bez konkrétního účetního dokladu. Z pozice své funkce měla přístup k pokladně i bankovním účtům poškozených společností. Nejen tímto způsobem si svěřené peněžní prostředky přisvojila tím, že je neoprávněně převáděla ve prospěch svých soukromých bankovních účtů, čímž způsobila škodu téměř dvě stě milionů korun,“ popsal policejní mluvčí.

Kriminalisté se také pozastavili nad velmi sofistikovaným způsobem spáchání trestné činnosti účetní, a to co do rozsahu, důmyslného způsobu provedení, doby páchání i zadokumentované výše škody. Téměř rok byl podle informací policie renomovaným soudním znalcem zpracováván znalecký posudek, který prokázal, jak neoprávněné účetní operace, tak celkovou výši škody způsobenou poškozeným společnostem.

„Peníze pravděpodobně ve značném množství žena použila pro svůj nákladný život. Letecké cesty, exotické zahraniční dovolené s pobyty v luxusních hotelích a restauracích, drahé dárky (cennosti) pro sebe i své blízké, financování sportovní školy v zahraničí, sponzorství sportovního klubu,“ vyjmenoval Matzner.

Kriminalisté dále v rámci provedených prohlídek zajistili mnoho hmotných věcí. „Jednalo se o vozidla Mercedes Benz, BMW X5, zánovní motocykl Harley-Davidson za necelý jeden milion korun, luxusní kabelky značek Louis Vuitton a Michael Kors za bezmála tři sta tisíc korun, karbonové jízdní kolo za více než sto tisíc korun, investiční láhev koňaku za téměř sto padesát tisíc korun nebo luxusní hodinky za více než čtvrt milionu korun a další,“ sdělil policejní mluvčí.

Případ je podle slov Jiřího Matznera velmi ojedinělý nejen pro jihočeské kriminalisty. Těm se totiž poprvé podařilo u nebankovní společnosti, provozující soukromé bezpečnostní schránky klientům, najít a posléze zajistit zcela mimořádný obsah dvou (společností nabízených) největších bezpečnostních schránek. Jednalo se zejména o sady šperků osázené diamanty s certifikáty pravosti a sady luxusních značkových hodinek.

„Krajští kriminalisté tento rozsáhlý případ postupně rozplétali po celý rok 2022, kdy byly vyhodnocovány tisíce účetních operací, bankovních převodů, realizována správa a zčásti i prodej majetku zajištěného v trestním řízení. Obviněná žena je vyšetřována na svobodě,“ doplnil Matzner.

Zajištěné věci ze zpronevěry (zdroj Policie ČR)
Zajištěné věci ze zpronevěry (zdroj Policie ČR)
Zajištěné věci ze zpronevěry (zdroj Policie ČR)
Zajištěné věci ze zpronevěry (zdroj Policie ČR)