Na Českokrumlovsku byla otevřena první vesnická automatická prodejna

Automatická prodejna v Bujanově - ilustrační foto

ČESKOKRUMLOVSKO – Po otevírání obchodů v menších městech bude nyní COOP testovat, jak uspěje nový způsob nakupování i na venkově. Svůj v pořadí již šestý automatický otevřel v pondělí v obci Bujanov, která má jen šest set obyvatel. Na chod obchodu přispěje i obec.

V České republice ubylo od roku 2000 více než sedm tisíc malých obchodů, vyplývá to ze statistiky společnosti NielsenIQ. Podle Pavla Březiny, předsedy představenstva Asociace českého tradičního obchodu, nejvíce obchody ubývaly ve vesnických oblastech a poslední vývoj ekonomické situace může jejich úbytek dále urychlit. Automatické obchody mohou být podle něj jedním z řešení, jak se pokusit tento negativní trend zvrátit. Nejohroženější obchody jsou v obcích do jednoho tisíce obyvatel, nad tuto hranici se již provozování obchodu může vyplácet.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Právě to je i případ Bujanova. Obec má šest set obyvatel a obchod byl podle Jana Hoffmanna, ředitele COOP Jednoty Kaplice, dlouhodobě ztrátový. „Stáli jsme před složitým rozhodnutím, co s obchodem dál. S automatickým provozem máme dobrou zkušenost v našich obchodech v Lipně na Vltavou a Českém Krumlově, rozhodli jsme se jej proto zkusit nasadit i v trochu jiném prostředí. Velkou roli hrála i podpora místní samosprávy, která velmi usilovala o udržení obchodu v obci a na jeho chod nám přímo přispívá,“ vysvětluje Jan Hoffmann.

Omezená otevírací doba je podle podle ředitele marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáše Němčíka jedním z hlavních problémů menších vesnických obchodů. Mnohým zákazníkům, kteří třeba dojíždějí za prací, nevyhovuje. Její prodloužení je však spojeno s neúměrnými mzdovými náklady a jednoduše se nevyplatí. Na druhou stranu tato situace zase nutí často zákazníky i kvůli menšímu nákupu složitě cestovat. Automatický provoz tento problém řeší.

„V Bujanově žije řada starších lidí, ale je tu i nová zástavba. Obchod bude sloužit všem zákazníkům a bude proto otevřen i s obsluhou, byť běžnou otevírací dobu budeme kvůli potřebám naší prodavačky trochu zkracovat. Hodně do budoucna spoléháme na to, že na vesnicích, kde zná každý každého, pomohou s nákupem mladší ročníky seniorům. Buď je naučí využívat novou technologii, nebo jim prostě nákup podle jejich potřeby zařídí,“ dodává Jan Hoffmann.

Obchody vybavené novou technologií fungují v rámci běžné otevírací doby s lidskou obsluhou. V automatickém režimu si v nich zákaznicí mohou nakoupit mimo tuto dobu, tedy třeba večer nebo o víkendu. Pro nákup v automatickém režimu zákazník potřebuje mobilní telefon se speciální aplikací a musí vlastnit bankovní identitu. Tu dnes má ale v praxi skoro každý, kdo využívá internetové bankovnictví. Vlastní platba za nákup probíhá u samoobslužné pokladny.