Inflace by pod 10 % mohla spadnout v létě. Potraviny jsou však stále rekordně drahé, diví se i ministr

Zdroj: Pexels/Gustavo Fring

ČESKO – Inflace mírně přesahující 20 %, to byla v Česku realita uplynulého roku. V podstatě vše radikálně zdražilo. Inflace ale v březnu klesla k 15 %, což je nejnižší hodnota od loňského dubna. Cílem České národní banky (ČNB) je dosáhnout hodnot kolem 2 %, což však bude ještě „běh na dlouhou trať“. Ovšem faktem je, že ruku v ruce se snižováním inflace by mělo jít také zlevňování. V některých případech se tomu tak skutečně děje. Ovšem specificky potraviny jsou stále rekordně drahé. Ne náhodou se tedy tímto směrem již zaměřuje i pozornost ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL).

Tempo zdražování v březnu zpomalilo skoro o 2 procentní body, klesly již ceny pohonných hmot, klesat začínají také ceny energií. Co však i nadále roste, jsou ceny potravin. Ty stojí o čtvrtinu více než před rokem. Podražilo také stravování, ubytování a vzrostly náklady na bydlení. I navzdory tomu se však dle ČNB jedná o dobré zprávy pro tuzemskou ekonomiku. „Máme před sebou několik měsíců poměrně radikálního snižování inflace,“ uvedl tak přímo Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB. Cílem ČNB je přitom dosažení 2% inflace, k čemuž ta současná má zatím skutečně daleko. Na druhou stranu, poměrně optimisticky na vývoj inflace nahlížejí i ekonomové. „Můj osobní tip je, že pod 10 % se meziroční inflace dostane již v červnu nebo nejpozději během letních prázdnin,“ shrnul tak svůj odhad ekonom Jaromír Jáč. To přitom předpokládá i ČNB, záležet však bude také na vývoji mezd a rozpočtové politice vlády.

(Bezdůvodně) extrémně drahé potraviny

Právě potraviny, resp. jejich extrémní ceny, jsou jedním z klíčových témat, na něž se již zaměřuje i ministerstvo zemědělství. Není divu. Ve srovnání s loňským rokem např. cukr stojí dvojnásobek, vejce podražila dokonce o 70 % a také ceny pečiva jsou neúměrně vysoké. Domácnosti se tedy kvůli tomu snaží své náklady snižovat a příp. hledat na pultech obchodů levnější alternativy. Je přitom otázkou, proč jsou u nás ceny potravin tak vysoké – dle resortu zemědělství k tomu totiž již nejsou objektivní důvody. I proto se tedy ministerstvo vydalo na kontroly (a zaměřuje se mj. i na marže u potravin). Těch bylo provedeno přes 250 a výsledky byly dle slov Nekuly horší, než se vůbec očekávalo. „Nyní připravujeme jednání k tématu cen jablek, řeším ceny pečiva, ale také léčivých přípravků,“ uvedl Nekula. Zemědělci, zpracovatelé i obchodníci však nadále zdražování obhajují vyššími náklady, jež musí vydávat na energie, hnojiva či paliva.

Cenová stagnace na obzoru?

Některé ceny potravin ale i tak začínají postupně stagnovat. Ještě loni je mj. prodražoval i jejich dovoz. Nafta byla totiž v polovině března rekordně drahá. Nyní ale řidiči tankují levněji, a také díky tomu by inflace mohla zpomalovat. Postupně klesají i ceny energií na burzách. Již i dodavatelé energií přicházejí se snižováním cen pod úroveň cenových stropů, které zavedla vláda. Ke snižování inflace pak nesporně pomáhá také stále velmi silná koruna.