Velký úspěch: Hned dvě ceny PRESTA Jižní Čechy putují do Tábora

Starosta Tábora Štěpán Pavlík převzal ceny PRESTA Jižní Čechy (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Dvanáctý ročník soutěžní přehlídky PRESTA Jižní Čechy, kterou organizuje Český svaz stavebních inženýrů, přinesl velký úspěch pro investice města Tábora. V šesti kategoriích soutěžilo 40 prestižních jihočeských projektů. Odborná porota udělila Táboru hned dvě ceny, a to za tyto stavby: Všesportovní hala Mír (otevřena na podzim 2021) a Centrum pro seniory (otevřeno na jaře 2022).

Hala, kterou investovala Tělovýchovná zařízení města Tábora, získala první cenu v kategorii Občanské a průmyslové stavby – novostavby. Centrum pro seniory, které zahrnuje dva objekty (dům s pečovatelskými byty a dům se zvláštním režimem), má na svém kontě čestné uznání v kategorii Rodinné domy a bytové stavby. „Prvního místa pro vaši sportovní halu si opravdu važte, je to mimořádná, nadstandardní stavba, která uspěla ve velmi silné konkurenci. Také Centrum pro seniory je vynikající počin,“ uvedla jednatelka Českého svazu stavebních inženýrů Alena Korešová. Mezi sedmi konkurenty sportovní haly figuroval například saunový svět v Třeboni nebo vestavba pavilonu CH českobudějovické nemocnice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Starosta Tábora Štěpán Pavlík, který ceny přebíral, byl dvojnásobným úspěchem překvapen. „Když jsem viděl úvodní prezentaci projektů, říkal jsem si, že se do dvanáctého ročníku přihlásily úctyhodné stavby. O to větší mám radost, že Tábor v takto robustní konkurenci zaujal porotu hned dvakrát. Chci poděkovat všem svým kolegům na radnici, členům minulých rad města a členům předchozích zastupitelstev, architektům, zhotovitelským firmám, stavebním dozorům, že se obě stavby v Táboře skvěle povedly. Je to mimořádný úspěch,“ sdělil Štěpán Pavlík.

Co konkrétně porota vyzdvihla?

Sportovní hala cenu získala „za komplexní sportoviště pro letní a zimní provoz a zajištění komfortního univerzálního zázemí pro více než 100 tisíc sportovců, který halu ročně využívají. Za celkovou dispozici a dosažení optimálního řešení pro potřeby sportovců až na 11 sportovištích najednou. Realizovaná 158 m dlouhá budova se sportovní halou pro basketbal, florbal nebo volejbal, s tribunou pro 500 diváků, s vnitřním, 90 m dlouhým atletickým tunelem, posilovnou, rozcvičovnou a tanečním sálem, vytvořila nadstandardní zázemí pro uživatele s vysokou kvalitou. Stavebník propojením haly s vnějším atletickým oválem úspěšně dotvořil sportovní kampus v dané lokalitě.“

hala Mír v Táboře (zdroj město Tábor / foto Radek Havlíček)

Centrum pro seniory před nemocnicí?

České uznání získalo „za celkové uspořádání a realizaci ve vysoké kvalitě dvou budov domova pro seniory a domova s pečovatelskou službou. Za architektonické pojetí a definování klidového zázemí ve veřejném prostoru s významnou koncentrací obyvatel. Kubický tvar budov určuje jednoduchý řád jednoformátových oken jednotlivých pokojů s větracími otvory po stranách oken. Mezi domy se rozkládá malé náměstí přístupné všem obyvatelům domova, ale i veřejnosti.“

Centrum pro seniory v Táboře (zdroj město Tábor / foto Radek Havlíček)

Tábor v soutěži uspěl vlastně třikrát. V kategorii studentské PRESTY získala první místo Iveta Vrkočová z SPŠ strojní a stavební za projekční práci Novostavba letiště Aeroklubu Tábor. Porota vyzdvihla její originální řešení.

Úspěchy města Tábor v minulých ročnících:
PRESTA 2020 – čestné uznání za Obnovu Staré radnice
PRESTA 2016 – titul za Obnovu sportovně rekreačního areálu pod stadionem Míru
PRESTA 2014 – čestné uznání za Obnovu rybníka Jordán
PRESTA 2010 – titul za Odpočinkovou zónu Komora