Poznejte Pata a Mata na výstavě. A je to!

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Kdo z nás by naznal dva kutily Pata a Mata, že? Žádná komplikace pro ně není překážkou, každé kutění si náležitě užijí. Hravá výstava pro celou rodinu s dvěma pověstně nešikovnými kutily vám nabídne animační dílnu, originální scénky, loutky z oblíbeného večerníčku, hernu i fotokoutek.

Celou výstavou vás provede pracovní list, díky kterému neminete žádný z připravených úkolů. Budete luštit křížovku, skládat 3D kostky, vybarvíte omalovánky, nebo si třeba vytvoříte vlastní pohyblivý obrázek. Objevíte i dříve využívané optické přístroje, které předcházely vynálezům vedoucím k filmovému promítání, jak ho známe dnes. Vyzkoušejte si je a zjistěte, na jakém principu funguje třeba thaumatrop, fenakistiskop, zootrop nebo praxinoskop, a kdo má jejich sestrojení na svědomí. Díky těmto přístrojům jsme totiž postoupili od fascinace pohyblivým obrázkem po filmový pás a kameru. Víte, jak se natáčel večerníčkový seriál a jaké jsou dějiny animace jako takové? Jak vznikají animované, kreslené, nebo loutkové pohádky a jak se od sebe navzájem liší?

Hravá výstava Pat a Mat vám od 5. května odpoví nejen na tyto otázky. Dozvíte se i informace o samotných tvůrcích stejnojmenného večerníčku, Lubomíru Benešovi a Vladimíru Jiránkovi. A chybět nebude ani dokument o tom, jak se takový snímek natáčí. Stačí se vypravit do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.