Převoz opilců z Písku na „záchytku“ v Budějovicích zatěžuje strážníky i záchrannou službu

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

PÍSEK – Lidé pod vlivem alkoholu velmi často zaměstnávají písecké strážníky, policisty i záchrannou službu. Nejproblematičtější bývá období od června do září, kdy počet opilců pravidelně narůstá. V letech poznamenaných epidemií koronaviru jich bylo kolem dvou desítek ročně, v předchozích letech to bylo násobně více. Možný návrat k „předkovidovým“ počtům vzbuzuje obavy jak mezi strážníky a policisty, tak záchranáři. Převoz opilců na „záchytku“ je totiž na úkor jejich standardní činnosti.

Jak uvedla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová, i když velkou část těchto lidí mohou nechat zasahující složky na místě, předat rodinným příslušníkům nebo kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu převézt do nemocnice, stále je poměrně dost těch, kdo potřebují převoz na protialkoholní záchytnou stanici do Českých Budějovic.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zdravotnická záchranná služba Oblastní středisko Písek uplynulý rok zaznamenalo 110 výjezdů k podnapilým pacientům, 48 z nich odvezla k ošetření do nemocnice, 35 mohli záchranáři díky jejich stavu ponechat na místě a 25 jich předali policii. Dva pacienty převezli na protialkoholní záchytnou stanici do Českých Budějovic, vyplynulo to z informací záchranné služby.

Písečtí strážníci pak jen za první čtyři měsíce tohoto roku na záchytnou stanici převáželi devět opilců, při převozu dalších tří asistovali záchranné službě. „Za celý rok 2022 jsme na záchytnou stanici převezli jednadvacet opilců. V letech před epidemií koronaviru jich bylo násobně více,“ řekl zástupce velitele Městské policie Písek Jaroslav Rapant. Strážníci a policisté také pomáhají záchranné službě či v nemocnici s opilými pacienty, kteří jsou například agresivní a ohrožují personál.

„Problematiku převozu opilců na záchytnou stanici řeší tři zákony. Upravují to, kdo by měl převoz zajistit,“ říká místostarosta Michal Přibáň, jenž je zároveň lékařem záchranné služby. „Sanitní vozidlo záchranné služby lze pro tyto účely využít jen zcela výjimečně, a tak většinu převozů zajišťuje zdravotní dopravní služba ve spolupráci s městskou policií, kterou to také značně zatěžuje. Převozy samozřejmě také realizuje samostatně i Policie ČR a městská policie. Snažíme se vyřešit situaci tak, aby měl převoz opilých lidí na záchytnou stanici do Českých Budějovic co nejmenší dopad na činnost písecké záchranky, policie i městské policie,“ doplnil Michal Přibáň.