Jihočeský kraj kritizuje stav tratě přes Český Krumlov. V létě bude docházet ke zpoždění vlaků

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Technický stav tratě číslo 194 mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem nevyhovuje a dá se označit za havarijní. Správa železnic proto chce na vybraných úsecích snížit rychlost až na 20 kilometrů za hodinu. To vyvolá zpoždění vlaků a zhoršení kvality dopravní obslužnosti. Jihočeský kraj, JIKORD a GW Train Regio o této skutečnosti Správa železnic informovala na společném jednání začátkem května.

Havarijní technický stav infrastruktury, který neumožňuje plnohodnotně využít traťovou rychlost, se podle Správy železnic týká úseků v celkové délce 8,92 kilometru. To způsobí prodloužení jízdních dob o 10 až 20 minut, v závislosti na použité dopravní technologii.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Byli jsme nuceni ve spolupráci s dopravcem GW Train Regio, upravit jízdní řád na tratích České Budějovice – Černý Kříž a v úseku Volary – Nové Údolí. Došlo zde k prodloužení jízdních dob a ztráty některých přípojů či ukončení vybraných vlaků v Černém Kříži na místo Nového Údolí. Upravený jízdní řád bude platit od června do začátku září, tedy v období 1. června do 3. září 2023. Následně by měla začít oprava nejhorších úseků,“ uvedl k neutěšenému stavu železniční infrastruktury Jiří Kafka, jednatel společnosti JIKORD.

S ohledem na dálkovou dopravu budou v Českých Budějovicích zachovány přípoje v dopoledních hodinách ve směru na Šumavu a ve večerních hodinách ve směru ze Šumavy. První výletní vlak pojede již okolo půl osmé ráno a nebude mít přípoje od všech vlaků dálkové a regionální dopravy.

„Vedení Jihočeského kraj je silně znepokojeno skutečností, že ani velké investice do trati přes Český Krumlov, které Správa železnic realizovala v posledních letech, nevyřešily její havarijní stav. Nutnost snížit rychlost tak přichází zrovna na začátku letní sezóny v nejnavštěvovanější oblasti Jihočeského kraje, což bude mít výrazně negativní vliv na turistický ruch. Navíc se jedná o nejvíce vytížené tratě v Jihočeském kraji. Nekvalitní stav dráhy tak kvůli Správě železnic zhorší komfort cestování až třem stům cestujících v každém vlaku,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák.

Náměstek Krák také ubezpečil veřejnost, že společnost JIKORD udělá maximum pro to, aby nové jízdní řády co nejlépe reflektovaly nastalou situaci. Zároveň povede Jihočeský kraj se Správou železnic další jednání, aby se tato situace již v budoucnu neopakovala.

zdroj: kraj-jihocesky.cz