Poznejte svobodné zednáře na výstavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Svobodné zednářství. Už jste slyšeli o tomto uzavřeném společenství zahaleném do symbolů? Obklopuje ho mnoho legend a tajemství. K jeho členům patřila od počátku řada umělců. Někteří své členství přiznávali, jiní je na odiv nestavěli. A pak tu byli ti, kteří jej zjevili až dalším generacím. Poznejte je všechny na výstavě! Objevíte tu i ty, kteří v symbolech našli inspiraci.

Svobodné zednářství na našem území nevzniklo vytvořením Československé republiky po 1. světové válce, ale existovalo už v 18. století, kdy byly zakládány první lóže. Viděli jste seriál Marie Terezie? Pak jste jistě zaznamenali, že se v jednom z dílů přiznává i její manžel František Štěpán Lotrinský, že je svobodným zednářem. Členy tohoto Řádu byla už od počátku i řada umělců. Své členství neskrýval třeba malíř Alfons Mucha, ale byla tu i řada umělců, kteří svoji příslušnost nedávali na odiv. Ze známých malířů k nim patřili Josef Čapek, Jan Kristofori, Otto Matoušek či Max Švabinský. Další svobodné zednáře naleznete mezi sochaři. K nim se řadí Jaroslav Horejc, Julius Pelikán, Karel Štipl a Jan Štursa.

Chcete poznat i ty, kteří svoje členství zjevili až dalším generacím? Pak se vydejte do Wortnerova domu v Českých Budějovicích. Slavnostní zahájení výstavy Svobodní zednáři v umění/Umění ve svobodném zednářství proběhne 14. června v 17 hodin.