Plánujete dovolenou v zahraničí? Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nač se při výběru zaměřit?

Zdroj: Pexels/ Spencer Davis

ČESKO – Doba dovolených je tu, zatímco někteří budou objevovat české luhy a háje, jiní se vydávají poznávat země v zahraničí. V takovém případě by ale samozřejmostí mělo být uzavření cestovního pojištění. Čím se při výběru řídit, jak postupovat v případě, že budete potřebovat ošetření, a proč nespoléhat na evropskou kartičku pojištěnce?

Evropská kartička pojištěnce vs. Cestovní pojištění

I když někdo z běžné modré kartičky pojištěnce, která má celoevropskou platnost, může soudit, že mu zajistí i zdravotní péči v zahraničí, úplně tomu tak není. Tuto kartičku pojištěnce je možné uplatnit jen ve veřejných zdravotních zařízeních, čerpání pomoci je omezené o nutném servisu ani nemluvě. „Toto zdravotní pojištění kryje lékařsky nezbytnou péči poskytovanou na území EU, tato kartička ale neplatí mimo EU a neobsahuje takové vymoženosti jako pojištění cestovní. Třeba asistenční službu, která klientovi pomůže v případě komplikací,“ vysvětlil tak Petr Koblížek z Česká asociace pojišťoven. Z tohoto pojištění také nejsou hrazeny různé léky, ošetření, pomůcky, které v daném státě legislativa neumožňuje proplatit. Kromě toho na základě evropské kartičky pojištěné nelze čerpat převoz do zdravotnického zařízení ad. Člověk se tak v případě nutnosti pomoci musí spoléhat jen sám na sebe a své jazykové a organizační schopnosti.

I proto je nanejvýš vhodné vždy před cestou za hranice na dobu pobytu uzavřít cestovní pojištění. To obsahuje dle konkrétního typu produktu pojištění úrazové, příp. také pojištění zavazadel a také storna zájezdu. Vedle toho pojišťovny nabízejí také různé typy dalšího připojištění – např. zaměřená na sport apod. „Každý by si měl důkladně rozmyslet, kam jede a co tam chce dělat – a jaká rizika se k tomu pojí. Dle toho by měl zvolit cestovní pojištění,“ shrnul také Koblížek. Dle jeho slov by měl každý věnovat pozornost také limitům pojistného plnění. Do Evropy mohou být nižší než třeba při cestě za dobrodružstvím do exotiky, do USA či Kanady, kde jsou třeba limity vyšší.

Pojištění k platební kartě?

Poměrně běžné je dnes také čerpání cestovního pojištění, které je poskytováno k platebním kartám či v rámci dalších bankovních produktů. V takovém případě by se měl ale každý důkladně informovat, jaké parametry se k cestovnímu pojištění pojí – jaké jsou limity plnění, co přesně pojištění kryje ad. Obecně – pokud člověk nemá zlatou/platinovou kartu a nevyužívá nadstandardní bankovní služby – ale platí, že je vhodné uzavřít i individuální cestovní pojištění.

Když se něco stane…

Pokud se člověku v době pobytu v zahraničí nedejbože něco stane a potřebuje využít lékařskou pomoc, ihned by měl kontaktovat asistenční službu pojišťovny, s níž cestovní pojištění uzavřel. Pracovníci na lince doporučí vhodný postup, doporučí vhodné zařízení (ne všechna jsou smluvními partnery), příp. kontaktují lékaře, pomohou při převozu do nemocnice i s případnou úhradou na místě.

Jak na výběr pojištění?

Co se samotného výběru cestovního pojištění týká, využít je možné např. i různé srovnávače nabídek, které ukáží nejvhodnější (a finančně nejvýhodnější) typ cestovního pojištění dle volby parametrů. A pokud v posledních letech bylo hojným kritériem výběru také pojištění rizik v souvislosti s onemocněním covid-19, tak to již neplatí. Speciální připojištění tak není nutné, dle Koblížka je možné spolehnout se v tomto případě na klasické cestovní pojištění, které riziko onemocnění kryje.