Středeční bouřky zaměstnaly hasiče i záchranáře. Výstraha před silnými bouřkami platí i dnes

Pád stromu na dům v obvi Všeteč (zdroj HZS Jihočeského kraje)

JIHOČESKÝ KRAJ – V souvislosti se středečními odpoledními bouřkami zasahovali hasiči během pouhých dvou hodin u tří set zásahů, kdy odklízeli následky prudkého deště a bouřek. K následkům řádění bouřek vyjížděli také záchranáři. Výstraha před silnými bouřkami platí i pro dnešní den.

K popadaným stromům začaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjíždět krátce před třetí hodinou odpolední. „Pás bouřek přešel celý kraj od západu na východ. Nejdříve začaly k odklízení popadaných stromů vyjíždět jednotky na Prachaticku a Strakonicku, následovalo Písecko a České Budějovicko a poté Táborsko a Jindřichohradecko,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V první hodině bouřky řešili hasiči přibližně 100 událostí. Po hodině a půl bouřka území kraje začala opouštět, ve statistikách bylo v tu chvíli okolo 150 událostí. K osmnácté hodině pak evidovali 250 již vyřešených nebo právě řešených událostí s tím, že dalších přibližně 60 bylo v takzvaném „zásobníku“ (to znamená nejsou akutní a budou řešeny s časovým odstupem).

Pád stromu na auto u Studené (zdroj HZS Jihočeského kraje)

„Je nutné dodat, že jsme z důvodu toho, že bouřka pokračovala přes Kraj Vysočina, pracovali ve zvýšené míře i pro tento kraj. Na jihočeské Krajské operační a informační středisko přepadávaly hovory volajících z Kraje Vysočina. Operátoři tísňových linek Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje tak odbavovali přeliv událostí i z jiného kraje,“ dodala Matějů.

Záchranáři potom zasahovali u šesti případů

Na Strakonicku spadla vzrostlá lípa na ženu a poranila ji dolní končetinu. Po ošetření ji záchranáři převezli do strakonické nemocnice.

Na Táborsku spadl kvůli silnému poryvu větru basketbalový koš na nezletilou osobu, která utrpěla lehké poranění hlavy a dolní končetiny; po poskytnutí prednemocniční péče byla převezena do spádového zdravotnického zařízení.

Dále vyjížděla táborská posádka k dopravní nehodě, při níž měl motocyklista během jízdy narazit do spadlého stromu na vozovku a následně být katapultován. Při nehodě utrpěl poranění horní končetiny a po ošetření jej záchranáři převezli do táborské nemocnice.

Záchranáři z výjezdové základny Kunžak zasahovali na Jindřichohradecku u nehody, při níž spadla větev na osobní vozidlo. Na místě zdravotníci ošetřili muže, který měl lehká povrchová zranění od čelního skla.

Dále záchranáři vyjížděli k dalším dvěma dopravním nehodám, z nichž naštěstí její účastníci vyvázli bez zranění či jen s poraněními lehkého charakteru.

Výstraha pro Jihočeský kraj platí i dnes

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu budou pravděpodobně silné bouřky, které bude doprovázet silný vítr a také kroupy, na jihu Čech pokračovat i dnes.

„Dnes v podvečer, večer a v části noci na pátek se přibližně v západní polovině Čech mohou vyskytnout extrémně silné bouřky. Hlavním rizikem budou velmi silné nárazy větru i kolem 110 kilometrů za hodinu, velké kroupy i kolem 5 centimetrů, zejména v izolovanějších silných buňkách nebo supercelách, a intenzivní krátkodobé přívalové srážky (i kolem 50 milietrů). Večer nelze vyloučit zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji vznik tornáda,“ upozorňují meteorologové.

Výstraha před silnými bouřkami (zdroj Český hydrometeorologický ústav)