Vydejte se na výlet na Vítkův Kámen a prožijte nezapomenutelné dobrodružství při objevování zákoutí zříceniny nazývané též Vítkův Hrádek. Nachází se na stejnojmenném vrchu a je nejvýše položeným hradem v České republice, který nabízí nejkrásnější výhled na vodní nádrž Lipno a jeho okolí. Ponořte se při některé kulturní akci do atmosféry středověku.
Na Vítkův Kámen za historií a úchvatnými výhledy
Poznejte Vítkův Kámen, zříceninu gotického hradu nazývaného též Vítkův Hrádek. Jeho pozůstatky se tyčí na stejnojmenném výrazném kopci v nadmořské výšce 1035 m, na jihovýchodním okraji Šumavy. Nejvýše položená hradní zřícenina v České republice, původně strážní hrad, má zachované opevnění a torzo mohutné obytné věže (donjon), která se svými úctyhodnými rozměry (17,5 x 14 m) řadí k největším u nás. Vystoupejte po 63 schodech až na vyhlídkovou plošinu a užijte si kouzelné výhledy na Lipenské jezero a Šumavské vrcholy. Za dobrého počasí vás čeká dechberoucí pohled na majestátní masiv pohoří Alp vzdálený více než 80 kilometrů. K lepší orientaci vám pomohou panoramatické mapy s popisem míst.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Zajímavosti o kamenném strážci
Přeneste se na chvíli do dávných dob Vítkova Kamene, projděte se i jeho okolím. Je to velmi hezky udržovaný hrádek, který se stal jedním z hlavních obrazů rozsáhlého třídílného historického románu Vítek od Adalberta Stiftera. A také zde našel inspiraci básník Adolf Heyduk pro tragickou báseň Pod Vítkovým kamenem. Od roku 2017 hradní zříceninu hlídá socha Vítka I. z Prčice od Jiřího Genzera.
Na co se dále můžete těšit
Během letní sezóny se na hrádku konají různé hudební, kulturní či divadelní akce. Zpestřete si návštěvu Vítkova Kamene pozorováním úplňku či komentovanou prohlídkou. K občerstvení zve „Hradní šenk”.
Trocha historie
Hrad byl založen Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. První spolehlivá zmínka o hradu se objevuje v roce 1347. V průběhu staletí se majitelé střídali, byli jimi Rožmberkové, Habsburkové, Eggenbergové, po dobu třicetileté války na něm sídlila posádka císařského vojska. Hrad byl udržován a používán asi do poloviny 18. století a poté opuštěn.
Po druhé světové válce ho využívala protivzdušná obrana státu, sídlila zde vojenská posádka a z věže byla vojenská pozorovatelna. Později zchátrala a stala se nepřístupnou. Roku 2005 byl po rekonstrukci zpřístupněn návštěvníkům. V současnosti je Vítkův Kámen v majetku obce Přední Výtoň, která je jeho provozovatelem.
Kam a kdy přijet na Vítkův Kámen?
Kraj: Jihočeský
Okres: Český Krumlov
Obec: Přední Výtoň
GPS nejbližší parkoviště: 48.6420644N, 14.1047867E
Z parkoviště se ke zřícenině dostanete pěšky či na kole, je to cca 400 m lesní cestou do kopce, převýšení 42 m.
Bližší informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách vitkuvhradek.eu.
Kde získáte další informace?
Provoz Vítkova Hrádku
telefon: +420 608 466 353
e-mail: INFO@VITKUVHRADEK.EU
Majitel a provozovatel
Obec Přední Výtoň
Přední Výtoň 30
382 73 Vyšší Brod
telefon: +420 380 735 924
e-mail: info@prednivyton.cz
www.prednivyton.cz
Tip na fajn výlet
Cisterciácký klášter Vyšší Brod je dodnes domovem mnišské komunity, která zde působí již téměř 800 let. Přijďte nahlédnout do sklepení, chrámů, galerií i klášterních knihoven a poznejte tajuplný život služebníků páně.