XTERRA letos znovu o něco větší! Do Prachatic míří světová elita

Velké náměstí v Prachaticích (zdroj pixabay.com)

PRACHATICE – Druhý srpnový víkend budou Prachatice a okolí znovu patřit triatlonovému závodu XTERRA. Ročník 2023 se zapíše do historie hned několika „nej“. Do Prachatic míří sedm mistrů světa a představí se také olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Větší by měl být také doprovodný program.

Díky zařazení do nově vzniklého Světového poháru (jen 7 závodů na světě, z toho 4 v Evropě) se sjede do města pod Libínem největší konkurence v historii závodu. „Na startu bude celkem sedm mistrů světa historie včetně těch aktuálních, Arthura Serrierese a Solenne Buillon. V elitním poli se představí olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, který přesedlal na triatlon XTERRA. Konečně bude chtít vyhrát skoro domácí Lukáš Kočař. Bude to veliká bitva,“ láká diváky Michal Piloušek, ředitel závodu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Trasa závodu v letošním roce znovu povede z Ktiše přes vrchol Libína, Libínské sedlo a Černou horu do Prachatic. Depo budou mít závodníci nově v ulici Zahradní. „Zbude nám tak na náměstí místo na řadu atrakcí, stánků a na program pro děti. I přesto tudy budou závodníci projíždět na kolech a dvakrát probíhat. Cíl bude také u kašny, jako obvykle,“ vysvětluje změny Piloušek. Běh se odehraje jak v uličkách města, tak na svazích Dubového vrchu v okolí internátu.

Větší by měl být také doprovodný program, který nabídne nejen večerní koncerty v pátek 11. srpna a v sobotu 12. srpna na Velkém náměstí v Prachaticích. Nebude chybět oproti loňsku posílený food festival na náměstí, charitativní běh jako vzpomínka na Tomáše Procházku nebo dětské závody v běhu pro nejmenší do osmi let v pátek odpoledne. V sobotu se potom pojede hlavní závod, kratší závod hobby a štafety. Neděle bude patřit divácky atraktivním závodům Short Track a zajímavému dni u rybníka v Ktiši. Znovu by se měl na obloze představit letec Martin Šonka, ale program na zemi nabídne také více než při zkušební loňské premiéře v Ktiši. „Víme o tom, že loni chybělo jídlo a pití, to letos rozhodně nepodceníme i ve spolupráci s místními chystáme pestrou nabídku. Nově chystáme u rybníka dětské závody v triatlonu, které vyplní mezírky mezi elitními závody Short Track,“. Pro děti bude na místě několik atrakcí od aqua zorbingu až po skákací hrad, doplňuje Magda Sosnová, která má na starosti doprovodný program XTERRA Czech.

Pořadatelé také navyšují kapacity parkovišť, jejich označení, přibudou toalety i led obrazovky, na kterých bude možné přímý přenos z tratě sledovat. Program České televize bude znovu vysílat z Ktiše a Prachatic přímý přenos, který navíc bude přebírat celá řada evropských stanic. „Česká XTERRA má nejlépe zpracovaný přímý přenos z triatlonových závodů v terénu na světě, daří se nám po několik úspěšných letech tento produkt prodávat významným sportovním kanálům z čehož máme velikou radost,“ doplňuje ředitel evropské XTERRY Angličan Doug Hall, který ještě jako závodník zažil premiéru disciplíny Short Track v roce 2019.

Závod bude znamenat několik dopravních omezení, která najdete zde. „Děkujeme místním spoluobčanům za schovívavost, snažíme se uzavírky dělat na nezbytnou dobu a citlivě umožnit průjezd místním i v době jejich trvání,“ na závěr doplnil Michal Piloušek.

zdroj: prachatice.eu/autor Václav Tomášek