Kalorie skryté v pivu, vínu a tvrdém alkoholu. Nápoje na žízeň a letní pohodu se rády usadí v pase

Zdroj: shutterstock, free image

Když je v létě žízeň, vychlazené pivo teče proudem. Při západu slunce přijde zase vhod sklenka vína a celodenní sportovní výkon se hodí večer oslavit panáčkem něčeho tvrdšího. Zkrátka alkoholické nápoje k létu a dovoleným tak nějak patří, obdobně jako snaha shodit nějaké to kilo do plavek. Vždyť v létě se přece více hýbeme a na dovolené více sportujeme. Může se ovšem stát, že výsledek je nakonec překvapivý. Váha ukáže, že konečná bilance naší hmotnosti je v plusu. Zatímco v účetnictví by nás to potěšilo, u kil navíc tomu tak rozhodně není. V čem je problém?

Alkohol, žízeň a prázdné kalorie

Pes může být mnohdy zakopán ne v jídle, ale v alkoholu. Ten totiž rozhodně nelze považovat za nápoj k doplnění tekutin. Zpravidla po něm totiž přichází pocit žízně, a to i u piva, které pijeme právě, abychom žízeň zahnali. Alkohol totiž působí diureticky – naše tělo dehydratuje, tedy zbavuje vody. Čistý alkohol, ethanol, neobsahuje žádné důležité živiny (bílkoviny, tuky či sacharidy), ale obsahuje spoustou tzv. prázdných kalorií. V kombinaci s dalšími ingrediencemi vznikají různé alkoholické nápoje, které při konzumaci v malém množství, mohou být i zdraví prospěšné. Typickým příkladem je pivo, které obsahuje četné minerály (např. draslík, hořčík), rozpustnou vlákninu, hořčiny stimulující trávení či oxid uhličitý navozující pocit osvěžení.

Kolik energie denně přijmout

Přibližná energetická hodnota pro mírně aktivní ženy, které si chtějí udržet svou váhu, je přibližně 8 000 kJ na den. Pro muže se sedavým zaměstnáním činí něco přes 9 000 kJ. (Obě hodnoty však berte pouze orientačně.) Doporučená energetická hodnota obědu je mírně přes 3 000 kJ a večeře mírně přes 2 000 kJ.

Energetická hodnota piva, vína a tvrdého alkoholu

Nápoj Obsah alkoholu Měrná jednotka Energ. hodnota na mj Energ. hodnota na 100 ml
Tuzemák 40 % 0,04 l 369 kJ 922 kJ
Whisky 40 % 0,04 l 418 kJ 1 046
Víno bílé pols. 12 % 0,2 l 560 kJ 280 kJ
Pivo 10° 3,5 % 0,5 l 775 kJ 155 kJ
Pivo 12° 5 % 0,5 l 990 kJ 198 kJ
Zdroj: Pij s rozumem

Dvě velké dvanáctky

Jestliže si dáte po kratší projížďce na kole dvě silnější velká piva, k čemuž teplé počasí vyloženě vybízí, získáte téměř 2 000 kJ navíc. To je tedy více než polovina energetické hodnoty obědu a téměř celá hodnota večeře.

Pro hospodyňky je to však dobrá zpráva. Pokud se vám nechce chystat manželovi večeři, šoupněte před něho dva půllitry. Z energetického hlediska máte splněno.

Když se nepočítá alkohol, počítají se kila

Alkohol má mnohem větší energetickou hodnota než pivo, avšak většinou ho nekonzumujete po půllitrech. Jedna porce, tedy jeden velký panák, vám dodá přibližně 400 kJ, zatímco jedno velké 12° pivo vás zásobí asi 900 kJ. Jedna dvoudecovka polosladkého bílého vína vám dodá necelých 600 kJ, což se rovná denní svačince. Pokud si ovšem dáte těchto dobrot ještě jednu „rundu“, či více, pak je potřeba počítat s nadbytečnými kaloriemi, které je nutno někde ubrat, či spálit pohybem. Jinak bude výsledkem léta i nějaké to nechtěné kilo navíc.

Může vás zajímat:

Oblíbené letní nápoje s ledem mají své háčky. Je dobré o nich vědět