Co se stane, když pošlete omylem peníze na špatný účet. Vrátí se vám automaticky? I. díl

Zdroj: pexels.com

Převody peněz z účtu na účet nás doprovázejí dnes a denně. Zadáváme různě dlouhé směsice číslic, přičemž často spěcháme, děláme více činností najednou nebo už nemáme právě nejostřejší zrak. Takže se jednoho dne může klidně přihodit, že platbu pošleme někam jinam. Co dělat?

Pravidla pro čísla účtů

Označení bankovních účtů čísly má svá pravidla, nejedná se tedy jen o nahodilou kombinaci čísel. Vyhláška České národní banky stanoví, že číslo obsahuje tři části a maximálně 20 číselných znaků: například 000000-1234567890/0300 (číslo je vymyšleno). První část, tzv. předčíslí, může obsahovat 2 až 6 číslic, je nepovinná a od druhé části je zpravidla oddělena pomlčkou. Druhá část, tzv. identifikátor účtu, může obsahovat minimálně 2 až 10 číslic. Třetí část je kód banky, který se skládá ze 4 číslic, jež jsou od identifikátoru odděleny lomítkem. Platí, že předčíslí a identifikátor mohou mít max. 16 znaků. To však nejsou jediná pravidla, kterými se čísla účtů řídí.

Platbu nelze zadat

Pokud se vám stane, že nějaké číslo napíšete omylem dvakrát nebo jej vynecháte, případně zaměníte za jiné, je docela vysoká pravděpodobnost, že takové číslo účtu prostě neprojde automatickou kontrolou systému. A vám se zobrazí zpráva, že platbu nelze zadat.

Zrušení transakce

Ti šikovnější z vás se však mohou splést tak sofistikovaně, že číslo vyhoví všem údajům automatické kontroly a projde. Pokud si svou chybu uvědomíte včas, máte ještě šanci platbu v internetovém bankovnictví zrušit. Podmínkou zpravidla je, že datum splatnosti transakce připadá až na následující nebo pozdější den. Navíc se může opět stát, že vámi zadané číslo účtu příjemce neexistuje. I když peníze odejdou, automaticky se vám během několika dnů vrátí. A vše je opět „v suchu“.

QR kód

Stále běžněji se používá zadávání plateb pomocí tzv. QR kódu. Zkratka pochází z anglického spojení „Quick Response“, tedy kódy rychlé reakce. QR kód dokáže zakódovat mnohem větší množství dat, než klasický čárový kód EAN. Při platbě se vám jeho prostřednictvím automaticky vyplní všechny potřebné údaje (č. účtu, kód banky, suma atd.). Takže odpadá nebezpečí, že se překliknete. I tak se doporučuje údaje z QR kódu překontrolovat pro případ, že byla již do kódu špatně vložena. Pak byste totiž opět mohli peníze zaslat jinam, než chcete.

Pro ty, kteří dosud platbu přes QR dosud nepoužili, přinášíme stručný návod:

  1. Přihlásíte se do svého mobilního bankovnictví a zvolíte účet, ze kterého chcete platbu provést.
  2. Kliknete na ikonu QR platba. V mobilu se vám zobrazí čtvereček pro zaměření na QR kód, případně jej můžete načíst také ze souboru.
  3. Automaticky se vám otevře předvyplněný příkaz. Zkontrolujete jeho údaje a nakonec provedete autorizaci (potvrzení) platby.

Příště si řekneme, co dělat, pokud jste byli natolik šikovní, že jste vytvořili skutečně existující číslo účtu, a peníze takto odeslali úplně cizímu člověku. Řešení stále existuje, ale bude vás stát čas i úsilí, a v horším případě také nervy.