Poznejte kněžnu Paulinu v tragické komedii

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Představte si, že máte devět dětí. Co dalšího ještě stihnete? Nic? Tak to se musíte něco naučit od kněžny Pauliny ze Schwarzenbergu. Na svou dobu byla velmi pokroková. Sama své děti kojila, pořádala pro ně plesy a dokonce jim i tykala. No řekněte, dámy, jestli byste zvládly vychovávat devět dětí, malovat, občas si zajít do salónu na politickou debatu a večer zahrát divadlo? Za touto výjimečnou ženou a matkou vás zavede představení Poslední bál kněžny Pauliny.

Za knížete Josefa Jana Nepomuka ze Schwarzenbergu se Paulina provdala v roce 1794 a první potomek přišel na svět dva roky po svatbě. Výchovu dětí pojala podle rad Jeana Jacquese Rousseaua, který ve svých dílech nastínil kult „nové matky“. Nechala je očkovat proti neštovicím, tykala jim, pořádala pro ně bály a sama je kojila. Řekli byste, že jí péče o ně zabrala celé dny? Ale kdepak! Ona během toho ještě zvládla připravit v grafické technice leptu pohledy na schwarzenberská panství a interiéry sídel, účastnit se divadelních představení a svůj intelekt rozvíjela i v právě vznikajících salónech, kde byly na programu filosofické a politické debaty. Její život ovšem skončil tragicky 1. července 1810 na plese v Paříži. Od hořící svíčky tu vypukl požár a na Paulinu, která se snažila zachránit své dcery, se zřítil strop.

Nechte se vtáhnout do života krásné a vzdělané šlechtičny, která dokázala být nejen matkou, ale i nadanou umělkyní. K nezapomenutelné atmosféře tragické komedie přispěje i celá scéna a krásné kostýmy. Na Poslední bál kněžny Pauliny se vydejte 15., 16., 17. 23., 24. a 25. srpna v Zámecké jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou od 20.30 hodin.