S novým školním rokem rodiče čekají nové a vyšší výdaje. Podraží pomůcky, obědy i kroužky

Zdroj: Pexels/olia danilevich

ČESKO – S blížícím se novým školním rokem samozřejmě rodiče s dětmi míří do obchodů a vybírají nové vybavení. Sešity, psací potřeby, aktovky. V případě dětí, které čeká nástup do prvních tříd a nemohou využít nic z předešlých let, pak související výdaje mohou skákat v tisících. Je totiž faktem, že ani školním pomůckám se nevyhnulo zdražování. To se přitom propsalo např. i do cen obědů, dopravy ad. Ne náhodou se tak s finančními potížemi již nepotýkají jen rodiče-samoživitelé, ale i úplné rodiny. Všem pak v různé míře pomoc, ať už finanční, nebo materiální, nabízí např. magistráty jednotlivých měst/městských částí, ale i rozličné charitativní organizace apod.

Výdaje na školní pomůcky

Ceny školních pomůcek od penálů přes psací potřeby, sešity až po aktovky rostou v podstatě setrvale každým rokem. Ani letošek tedy nebude výjimkou. Podle výrobců bylo nezbytné do cen promítnout rostoucí výrobní náklady. Rodiče se tak musí připravit na ceny, které v meziročním srovnání „poskočí“ v řádech jednotek procent. Navzdory tomu obchodníci zatím nezaznamenávají meziroční pokles zájmu o školní potřeby – ačkoliv se proměňuje nákupní chování a lidé spíše nakupují v akcích a slevách.

Vzhledem k tomu, že požadavky učitelů zejména v prvních třídách bývají poměrně rozsáhlé, rodiče musí počítat s celkovými výdaji dosahujícími i k pěti tisícům korun. Jen pořízení základních potřeb se totiž pohybuje podle prodejců v cenách v součtu kolem 1 500 Kč. Připočítá-li se aktovka, kdy ceny nejlevnějších ergonomických modelů začínají také cca na 1 500 Kč, je jasné, že především rodiče prvňáčků budou v září muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Výdaje na každém rohu

Vedle školních pomůcek, aktovek apod. však rodiče čeká i zvýšení dalších nákladů. Napříč republikou totiž podražila nebo podraží doprava, zvyšují se také ceny obědů i kroužků.  Konkrétně za školní obědy bude muset připlatit více jak polovina všech domácností. Zatímco ceny za oběd se loni pohybovaly mezi 30-40 Kč, letos lze očekávat mírný nárůst. I školy se však finanční situaci rodin snaží zohledňovat, navýšení tak obvykle nepřesahuje 10 Kč/oběd.

Podle průzkumu realizovaného agenturou IPSOS pak budou rodiče ve více jak 50 % případů hradit měsíčně náklady v souvislosti se školou (za jedno dítě) v rozmezí mez 1-2 tisíci korunami. Loni částky v tomto rozptylu přitom vydávalo jen 40 % rodin. Dle aktuálních průzkumů již polovina českých rodin počítá také s tím, že v novém školním roce zaplatí více za sportovní a volnočasové aktivity a vybavení pro své děti. Nejčastěji se pak související útrata pohybuje mezi 2-5 tisíci korunami.

Pomoc potřebuje stále více lidí

Zatímco v minulosti s úhradou školních nákladů potřebovaly pomoci spíše nízkopříjmové domácnosti, resp. rodiče-samoživitelé ad., dnes již pomoc potřebují i úplné rodiny, kterým jejich příjmy na pokrytí veškerých nezbytných výdajů již nestačí. Pomocnou ruku nabízejí radnice, různé charitativní organizace, angažují se také samostatní dárci. Potřebným je poskytována jak pomoc finanční, tak materiální. Okamžitou pomoc je možné získat také prostřednictvím úřadů práce. Pomoc se také již zdaleka netýká jen prvňáčků a sběru aktovek a psacích potřeb, roste také zájem o notebooky pro starší školáky ad.