V Česku chybí léky. Výrobcům se jejich dovoz nevyplatí, dle ministra to ale není pravda

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Není to tak dávno, kdy v Česku scházely dětské sirupy proti horečce a další léky na chřipku. Nyní se tuzemské lékárny potýkají s nedostatkem penicilinu. Jeden z výrobců jako důvod přímo uvádí příliš nízkou cenu, kterou v Česku za lék získá – ministr zdravotnictví ale tvrdí, že peníze nejsou problém… Co je tedy příčinou nedostatku léků?

Za vším stojí peníze

Na českém trhu stále chybí některé léky. Jejich výpadek je obvykle přičítán např. nedostupnosti účinných látek nebo také obalů. V poslední době však schází také penicilinová antibiotika. Právě ta lékaři často nasazují jako tzv. „antibiotikum první volby“, jelikož jsou šetrnější a je u nich také menší riziko vzniku antibiotické rezistence. Nedostatek se pak týká specificky také tzv. v-penicilinu, který se užívá při zánětech zubů či angíně. Jeho slovenský výrobce uvedl jako důvod, proč lék do Česka nedodává, nízkou výši maximální ceny, za niž se lék u nás může prodávat. Faktem totiž je, že státem stanovená maximální cena za dodávku farmaceutickým firmám je 86,60 Kč a lékárny jej mohou prodávat za maximálně 131 Kč (kdy pacient může doplatit maximálně 18 Kč). Pro mnohé firmy tak není výhodné na český trh lék dodávat, a to i proto, že se celosvětově zvýšily ceny vstupních surovin. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale finanční důvody v případě výpadků dodávek penicilinu popírá. „Pokud by to byla jen otázka ceny, tak ve Švýcarsku by měli tolik léků, že by nevěděli, co s nimi, protože mají nejvyšší ceny. A u nás by nebyl problém cenu navýšit,“ uvedl přímo.

Podle Josefa Malého z České farmaceutické společnosti ČLS JEP však finanční stránku věci rozhodně přehlížet nelze, byť je součástí komplexnější problematiky. „O této příčině se dlouho mluvilo, ale až s přístupem slovenského výrobce se přímo finance objevily v oficiální databázi Státního zdravotnického ústavu v té evidenci nedostupných léčiv. O tom, že ta politika v Česku ohledně cen léčit má své stinné stránky, se ví. Relativně nízká cena svou roli může sehrávat, ale ten problém výpadku léčiv je multifaktoriální,“ vysvětlil. Dodal také, že problém s nedostupností léků trvá už nějako dobu a nevyřeší jej jen jedno opatření. Je tedy nezbytné zaměřit se i na všechny další faktory. Konkrétně navýšení cen léčiv je nakonec dle Malého slov také politickým tématem, jelikož by bylo třeba stanovit, kdo příp. vyšší cenu léčiv zaplatí – zda zdravotní pojišťovny, nebo pacienti.

Penicilin bude!

Co se však aktuálního problému týká, tak dle ministerstva zdravotnictví je v lékárnách kolem 20 tis. balení penicilinu, což by mělo pokrýt spotřeba na měsíc. Problém však je, že neexistuje žádná evidence toho, kde přesně léky dostupné jsou a kde ne. Penicilinových antibiotik však bude dle ministra Válka na podzim dostatek. Uvedl, že výrobci slíbili dodat více balení, než byla loňská spotřeba. Do začátku října by do Česka mělo přijít na 130 tis. balení tabletových i sirupových penicilinů. Dalších 170 tis. ministerstvo čeká v půlce listopadu. V budoucnu by pak měla nedostatky léků zmírnit novela zákona o léčivech, kterou projednává sněmovna.

Penicilin chybí dle expertů po celém světě – vyrábět ho je náročné a kapacity jsou omezené. Na jaře firmy řešily chyby ve výrobních řetězcích, problémem je také zvýšena spotřeba kvůli nemocím. Firmy se tak snaží před podzimem navyšovat výrobní kapacity. Objemy dodávek do Česka jsou přitom meziročně vyšší.