Vrátí se s počátkem školy i covid? Počty nových případů rostou

Zdroj: Pexels/Miguel Á. Padriñán

ČESKO – Na covid-19 v posledním roce pravděpodobně většina lidí docela rychle a ráda zapomněla. Mediální zájem se dostává jiným tématům – a jak tvrdili i odborníci, z nákazy se postupně stala relativně běžná infekce. Nyní však epidemiologové zaznamenávají nárůst nové varianty koronaviru a zejména rizikové skupiny obyvatel vybízejí k tomu, aby očkování nebrali na lehkou váhu…

Evropští epidemiologové v poslední době pozorují nárůst počtu nových případů covidu-19 ve všechny zemích Evropy, Česká republika není výjimkou. Na růst počtu nově nakažených upozorňuje nejen zpráva Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, o rychlém a stabilním nárůstu pacientů informuje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Na vině je prý je nová varianta koronaviru označovaná jako Eris, která je novou mutací.

„Zvykli jsme si, že koronavirus mutuje. Nová varianta je více nakažlivá, proto rostou počty případů. Počty hospitalizací jsou ale výrazně nižší než v předcházejících případech,“ shrnul situaci Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM. Počátek nového školního roku by vzhledem k nakažlivosti nové mutace koronaviru mohl přinést i další jeho šíření. Přitom přesné počty nakažených zdaleka nebudou reflektovat reálnou situaci – zájem o testování je totiž minimální, nemluvě o tom, že lehčí průběh nákazy je snadno zaměnitelný s příznaky lehčí chřipky. Podle slov Smejkala by však ani nová mutace neměla být pro zdravou (a očkovanou) populaci nijak velkým ohrožením. „Nemyslím si, že by se počátek školního roku měl nějak projevit v počtu hospitalizovaných a vést k zahlcení nemocnic. To by se již opakovat nemělo. I když ten virus nás vždy dokáže překvapit,“ shrnul.

Jak se Eris projevuje?

Ačkoliv pro Eris nelze shrnout sadu konkrétních příznaků, obecně i pro tuto mutaci platí totéž, co pro poslední varianty a subvarianty koronaviru: postiženy jsou horní cesty dýchací, což předznamenává lehčí průběh. Původní varianty koronaviru totiž postihovaly dolní cesty dýchací a plíce – a proto lidé nezřídka končili i na plicní ventilaci. „Ve velké většině případů lze čekat lehké průběhy, kašel. Ztráta chuti není tak častá. Příznaky připomínají lehčí chřipku,“ popsal také Smejkal.  Dle jeho slov tak již koronavirová nákaza není všeobecným ohrožením, ale stále znamená riziko pro starší občany, těhotné ženy a samozřejmě také neočkované.

Nová vakcína již na podzim

Jelikož očkování proti covidu nezaručuje trvalý účinek, vědci stále vyvíjejí nové typy vakcín. Ty sice – jak se již ví – přímo neochrání před nákazou, ale dokáží předcházet těžkému průběhu onemocnění a související hospitalizaci. Již na podzim, pravděpodobně ještě před chřipkovou sezonou, by EMA měla schválit nový typ vakcíny, která by měla vykazovat vyšší účinek právě vzhledem k novým mutacím koronaviru. „Nová vakcína bude velmi účinná proti těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci, takže efektivně ochrání ty rizikové – seniory, těhotné ženy, ale třeba i pracovníky ve zdravotnictví,“ uzavřel Smejkal. Ti, kteří se do rizikových skupin řadí, by však dle jeho slov měli zvážit klidně i včasné očkování vakcínami stávajícími, které jsou i nadále dostupné – a také účinné. Ostatní pak mohou počkat právě do podzimu a zvážit očkování vakcínou, která na trh teprve zamíří.