Všechny důchody od ledna vzrostou o 360 Kč, oznámil ministr Jurečka

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Ministerstvo práce a sociálních věcí již přesně ví, jak se od počátku nového roku zvýší důchody. Konkrétní částku oznámil šéf resortu na tiskové konferenci týkající se valorizace penzí. Shrnul také, že díky setrvalému trendu růstu důchodů se dnes průměrné penze pohybují kolem 20 tis. Kč.

Jak důchody rostou

Za posledních několik let rostly důchody kvůli inflaci skutečně enormně. Mezi roky 2018-2021 se důchody v průměru zvýšily o 3 580 Kč, do ledna 2024 nárůst činí dokonce 5 240 Kč. Důchodový systém je přitom v dlouhodobém deficitu, a proto vláda připravuje komplexní reformu systému. Ten mění právě i pravidla valorizace, ovšem tato změna pravidelné lednové navýšení důchodů nijak neovlivní.

Jak tedy oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), v lednu 2024 dojde k plošnému zvýšení důchodů o 360 Kč. „Je to částka, o kterou se zvýší všechny důchody, starobní, sirotčí, vdovské, vdovecké i invalidní. Tato částka se propíše do základní výměry důchodu,“ shrnul ministr. Nárůst se pak bude týkat i těch, kteří jsou v důchodech předčasných. Podle Jurečky reálná hodnota důchodů díky valorizaci vzroste o 0,9 %. „Toto zvýšení pokryje meziroční nápor cenového růstu, reálná hodnota důchodu vzroste meziročně o 0,9 %. Vždy do budoucna bude zvyšování důchodu plně pokrývat meziroční cenový růst,“ dodal také ministr.

Průměrná výše důchodu tedy v lednu 2023 dosáhne na hodnotu 20 693 Kč, což bude pro státní rozpočet znamenat nárůst výdajů o 12,3 mld. Kč. Jurečka také uvedl, že po červnové mimořádné valorizaci již 78 % starobních důchodů převyšuje 18 tis Kč. Přičemž průměr se prakticky překrývá s mediánem, což znamená, že naprostá většina důchodů se pohybuje mezi 18-23 tis. Kč měsíčně.

Systém valorizace

Valorizace penzí probíhá pravidelně každý rok v lednu, a to již od roku 2002. Systém valorizací jako takový byl zaveden již v roce 1996. Problémem však dlouhodobě bylo, že navyšování probíhalo nepříliš spravedlivě a paradoxně těm, kteří měli důchody nejnižší, penze rostly nejméně. To se však mění, a to právě díky tomu, že dochází k plošnému navyšování pevné složky důchodu. Ten vedle toho tvoří ještě část zásluhová, v níž je zohledněno, kolik let člověk odpracoval a v jaké výši přispíval do systému prostřednictvím svého výdělku.

Valorizace bude v lednu 2024 probíhat ještě podle starých pravidel, tedy plně o inflaci a polovinu růstu reálných mezd (nová pravidla pak zavádějí valorizaci o inflaci a jen třetinu reálných mezd). Dle ekonomů ale ve změně pravidel de facto není rozdíl – a na to, že důchody porostou skutečně podle růstu reálné mzdy, jen tak nedojde. Reálné mzdy by totiž musely vzrůst na úroveň, dle níž se valorizovalo v posledním sledovaném období.

Počty penzistů rostou také

Jen starobní penze v Česku pobírá téměř 2,4 milionu lidí, což tedy znamená také nejvyšší výdaj celého důchodového systému. Jak navíc ukazují demografické predikce, vzhledem ke stárnutí populace bude důchodců v Česku postupně ještě přibývat. Bezmála půl milionu lidí pak pobírá také penze invalidní a pozůstalostní. Další desítky tisíc osob pak čerpají také penze, jež jim vyplácí ministerstva obrany, vnitra a také spravedlnosti.