Vrah, který si říkal Zodiac: Není ani známo, kolik lidí měl doopravdy na svědomí

Portrét, který vytvořili lidé, kteří jeho řádění přežili. Zdroj: www.picryl.com

Na přelomu let 1968 a 1969 držel ve strachu San Francisco a okolí sériový vrah, který si říkal Zodiac. Zavraždil minimálně pět lidí a dva těžce zranil, policii se však nikdy nepodařilo ho polapit – přestože měl tento pachatel velkou potřebu svěřovat se médiím.

Identitu vraha neznáme

Identita tohoto vraha je dodnes záhadou. Neví se jistě, kolik lidí má vlastně doopravdy na svědomí. On sám píše v jednom z mnoha dopisů, které posílal do místních novin, o 37 vraždách. Šest takových dopisů obsahovalo kódovaný text, 3 z nich se nepodařilo nikdy rozluštit.

Jak to začalo

Vražedná série zřejmě začala 20. prosince 1968, tehdy Betty Lou Jensenová a David Faraday, oba studenti střední školy, zastavili s autem na výjezdu z okresní silnice u města Benicia v Kalifornii. Policie vydedukovala ze stop ve štěrku na tomto výjezdu, že vrah zaparkoval své auto, vystoupil, vyzval oběti, aby vystoupily, pak je zastřelil a odjel.

Nebyli zde žádní svědci, ale když zůstával případ ještě po půl roce nevyřešen, přihlásil se koncem července 1969 anonymní pisatel, který poslal dopisy do redakcí tří novin. Vyjmenoval v nich dosud neuveřejněné detaily činu, kupříkladu značku munice a průběh děje. Zároveň poslal každé redakci třetinu zašifrovaného textu. Kód byl rozluštěn poměrně lehce: pisatel zkrátka jednotlivá písmena originálního textu nahradil řadou symbolů. Přiznal se, že někoho zabít je pro něj vzrušujícím zážitkem.

Místo podpisu zvolil překřížený kruh, který je znám jako obchodní značka hodinek Zodiac. A dopis, který byl odeslán o několik dní později, skutečně začínal slovy: „Vážený vydavateli, hovoří k vám Zodiac.“

V dalších letech následovalo kolem 20 dopisů o skutcích, které jsou připisovány tomuto vrahovi. Obsahovaly opět detaily o vraždách nebo dokonce předměty z místa činu – třeba zakrvácené cáry z trička taxikáře, kterého zastřelil 11. října 1969.

Mnoho podezřelých

Dvě oběti útok tohoto vraha přežily. Tak vznikl policejní portrét brýlatého, asi čtyřicetiletého muže. Podezřelých bylo mnoho – asi 2500. Na prvním místě byl Arthur Leigh Allen, učitel, k jeho podezření však vedly hlavně nepřímé důkazy: měl psací stroj typu, na kterém byly napsány některé dopisy, a vlastnil hodinky značky Zodiac. Ovšem jeho DNA neodpovídala stopám vraha. Allen je již po smrti, pokud měl s vraždami něco společného, vzal si toto tajemství do hrobu.

Dopisy

Ve většině dopisů se vrah vychloubal svými činy. V jednom z dopisů dokonce žádal, aby čtenáři nosili odznak s jeho logem hodinek. V dalším dopise se pak rozčiloval, že žádné odznaky neviděl, a hrozil, že jako odplatu vyhodí do vzduchu školní autobus – k tomuto útoku však nikdy nedošlo.

Ještě dnes se lidé pokoušejí kód nazvaný „Z 13“. V dopise z 20. dubna 1970 psal: „Jmenuji se…“ a následovalo 13 symbolů.