Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte na to posledních pár dnů

Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

ČESKO – Změnit zdravotní pojišťovnu není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Z hlediska administrativního je totiž tato změna možná jen jedenkrát v roce, a to navíc k pevně stanoveným termínům. Jeden z nich se právě blíží. Pokud byste tedy v dohledné době rádi přešli k jiné pojišťovně, měli byste to stihnout do soboty.

Jak funguje změna pojišťovny?

V případě, že je člověk nespokojen se svou zdravotní pojišťovnou, má samozřejmě právo ji změnit. Na tuto změnu má každý ze zákona nárok jedenkrát v roce. Vzhledem k tomu, že tyto přechody jsou možné vždy k 1. červenci a také k 1. lednu roku následujícího – a přihlášku je nutné podat nejpozději tři měsíce předem – aktuálně se blíží nejzazší termín právě pro lednovou přeregistraci. V čem může být změna pojišťovny přínosná? Lišit se může nabídka poskytovaných benefitů, věrnostních programů, různé pojišťovny mohou mít také smlouvy s různými lékaři a zdravotnickými zařízeními. I když se ale ke změně pojišťovny rozhodnete, nijak se nezmění výše zdravotního pojištění, které budete hradit. Ta je totiž stanovena ze zákona, resp. příp. se odvíjí od vašich příjmů (v případě OSVČ).

Zdravotní pojišťovny v Česku

Za největší zdravotní pojišťovnu v Česku je považována Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), u ní bylo v loňském roce registrováno více jak šest milionů pojištěnců. Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra volí (ZPMV ČR) necelého 1,5 milionu lidí, podobně je na tom Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP).

Příjmy zdravotních pojišťoven loni dle dat Ministerstva zdravotnictví činily přibližně 433 miliard korun, výdaje se pak pohybovaly okolo 428 miliard. Pro příští rok pojišťovny počítají s tím, že systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit s necelými 490 miliardami korun. Dle predikcí pak 334 miliard poplyne z výběru pojistného a 151 miliard zajistí platby státu za tzv. státní pojištěnce – např. studenty, důchodce a všechny ostatní, za něž pojištění hradí stát.

Benefity a preventivní programy

Zdravotní pojišťovny pak vedle úhrad klasické zdravotní péče ve smluvních zařízeních svým pojištěncům nabízejí rozličné „výhody“ v podobě již zmiňovaných benefitů či preventivních programů. Některé pojišťovny aktuálně skutečně zaznamenávají o vybrané preventivní programy vyšší zájem. Jen v loňském roce pak o různé příspěvky žádalo okolo dvou milionů pojištěnců. Za nejžádanější příspěvky pak platí ty na dentální hygienu nebo na sportovní aktivity. Příspěvek na dentální hygienu pak např. u VZP činí 500 Kč. VZP také nabízí příspěvky pro diabetiky, a to až ve výši 6 tisíc korun ročně. ZPMV ČR pak nabízí příspěvky i rodinám, celkem prý může celá rodina každý rok získat až 32 tisíc Kč.

Právě benefitní programy jsou pak považovány za nejčastější důvod ke změně pojišťovny (byť samozřejmě nelze opomíjet např. úhrady některých vzácnějších typů léčby). „Ty důvody ke změně pojišťovny jsou obvykle takové, že pro toho klienta je atraktivnější nabídka preventivních programů a příspěvků u jiné pojišťovny. Co se týká vlastní zdravotní péče, tam ten impuls pro změnu pojišťoven je minimální,“ uzavřel pak Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.