Česká ekonomika stagnuje a Češi šetří. Receptem na změnu jsou investice, s těmi ale vláda nepočítá

Zdroj: Pexels/cottonbro studio

ČESKO – Dle posledních dat klesla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí o šest desetin procenta. Pokles by ještě větší, než čekali analytici. Problémem je, že obyvatelé i firmy stále šetří, což je zapříčiněno zejména stále vysokou inflací. Kdy se situace začne obracet k lepšímu?

Stav ekonomiky se nevrátil ani na úroveň před covidem

České ekonomice se nedaří. Vlastně se stále nedostala ani na úroveň, jíž dosahovala ještě před koronavirovou pandemií. Stávající ekonomické výsledky jsou horší, než původně odhadovali analytici. Ačkoliv domácnosti utrácely ve srovnání s předešlým čtvrtletím přece jen více, celkový meziroční propad dosahuje k 7 %. „Očekává se celoroční průměrný výsledek kolem nuly. To znamená, že za letošek bude ekonomika stagnovat, což se čekalo. Růst by měl přijít až v příštím roce. Různá pracoviště pak tento růst predikují různě. Hospodářská komora očekává 2 %, jiní čekají růst vyšší a další nižší,“ shrnul tajemník Hospodářské komory ČR, Ladislav Minčič.

Nedaří se ani zahraničnímu obchodu, což je nakonec také pochopitelné. Problematický je totiž kurz koruny v kontextu zemí, kam Česko své výrobky exportuje. Export i v dalších čtvrtletích může být přitom závislý na tom, jak se bude dále vyvíjet průmyslová výroba v Německu, což je pro české firmy hlavní exportní trh. „Česká ekonomika přešlapuje na místě a za celý letošní rok vykazuje stagnaci. To může znamenat problém pro budoucí růst, a to i vzhledem k obdobně stagnujícímu Německu,“ vysvětlil tak Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady.

Češi šetří

Nakonec i sami Češi považují stávající ekonomickou situaci země za špatnou – tento názor převládá ve 41 % tuzemské populace. Naopak jen každý šestý ji hodnotí pozitivně. Na druhou stranu, většina domácností hodnotí svou životní úroveň stále jako dobrou (44%). Což ovšem neznamená, že by se tento stav promítal do jejich útrat. Právě šetření českých domácností totiž pociťují všechny segmenty – a dokládají to i statistiky. Oproti loňsku klesla spotřeba o více jak 7 %. A co je příčinou? Především vysoká inflace, jež stojí také za poklesem reálných příjmů o 4,1 %. V zahraničním obchodu se tedy projevuje i to, že se dováží kvůli nižším reálným příjmům domácností méně spotřebního zboží. Dobrou zprávou je však podle analytiků to, že Češi mají podle statistik více naspořeno.

Zlepšení?

Opětovné nastartování ekonomického růstu bude samozřejmě náročné. Podle České národní banky by však inflace v následujícím roce měla postupně poklesnout až ke dvěma procentům – a výdělky by měly růst o procent osm. To samo o sobě ale hospodářský růst samozřejmě příliš neřeší. Hospodářská komora ČR tak již připravila pro vládu i odborný materiál, v němž shrnuje četná doporučení. Ta jsou však v řadě ohledů v přímém rozporu s aktuálním vládním úsporným kurzem. „Náš pomyslný recept souvisí s tím, že je třeba dohnat naše ohromné ztráty ve financování strategické infrastruktury – dopravní, datové, energetické. Je třeba zajistit to, aby byl v České republice dostatek dostupného nájemního bydlení, je třeba investovat do měkkých oblastí, jako je vzdělávání,“ uzavřel tak Minčič.