Lakomec vám na divadelních prknech nastaví zrcadlo

PÍSEK – Znáte nějakého lakomce? No že se ptám, viďte? Ovšem divadelní zpracování Lakomce od slavného Molièra jste možná ještě neviděli. A co teprve když vám řeknu, že v hlavní roli uvidíte Pavla Zedníčka! Oproštěný od krajek a paruk vám současný Lakomec nastaví zrcadlo. Zvládnete ten pohled?

V postavě Harpagona zachytil mistr francouzské a světové komediologie věčné lidské vlastnosti nezdravých tužeb, hamižnosti, podezíravosti a obav. Ano, strach je to, co nás ovládá a deformuje, pokud mu podlehneme. Molièrův Lakomec není jen tím, kdo nezdravě shromažďuje peníze. Tato vlastnost je jeho chorobou. Lakota je jeho náboženstvím, světonázorem i posláním. Staví na hlavu všechno, co dělá, i vztahy s nejbližšími a dokonce také lásku. Molièr si však Lakomce nevymyslel. Pouze zachytil typ, který tu vždy mezi námi byl a nadále bude. Převtěluje se, mění šaty, účes, stranickou příslušnost, sociální původ, ale přesto ho lze najít v každé době, v každém větším společenství.

Jak zvládne roli Pavel Zedníček? Jeho smysl pro detail i obrovská energie jsou zárukou dalšího zajímavého pohledu na tento věčný lidský typ. Divadlo Kalich přiveze do Divadla Fráni Šrámka v Písku Lakomce současného, bez krajek a paruk, ale s krásou a jiskrou Molièrova jazyka. Oproštěný od kudrlinek nekompromisně nastaví zrcadlo vám všem 12. října v 19 hodin.