
ČESKÝ KRUMLOV – Pojďme se společně vydat na území jižních Čech v 19. až v první třetině 20. století. Víte, co se tehdy nosilo? Výstava Jihočeské lidové kroje vám tradiční lidový oděv jižních Čech ukáže. Každý region zastupuje ženský krojový komplet, který přesně odráží charakteristické rysy daného regionu. Kromě kompletních krojů uvidíte také různé části oděvů a doplňky, jako jsou čepce, vínky, pleny, šátky a opasky. Ale už jen několik dní!
V našem kraji máme pět významných oblastí, které mají výrazný etnografický význam. Jsou jimi Doudlebsko, Blatsko, Táborsko, Prácheňsko a Pošumaví. Největší prostor věnuje výstava doudlebskému kroji. Ten vás na první pohled upoutá podomácku vyrobenými krojovými součástkami z tradičních materiálů, jako je len a vlna v kombinaci s pestrobarevnými šátky, plenami a zástěrami. Tyto předměty doplňují celkový obraz a poskytnou vám detailní pohled na tradiční oděvní kulturu jižních Čech.
Součástí výstavy jsou i černobílé fotografie, které vás zavedou do minulosti a můžete se tak seznámit se životem obyvatel v době, kdy se kroje nosily. Výstavu Jihočeské lidové kroje doplňují v Regionálním muzeu v Českém Krumlově i obrazy jihočeských scenérií od renomovaných autorů. Zajděte se podívat na tvorbu Jana Rafaela Schustera, Josefa Jakší, Oty Bubeníčka, Jana Kojana, či Miloslava Holého. Poslední možnost máte 22. října.