Zřícenina hradu Velešín nabízí královské výhledy na přehradu Římov

Krajina s vodní nádrží Římov na řece Malši v jižních Čechách. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus
Krajina s vodní nádrží Římov na řece Malši v jižních Čechách. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus

Vydejte se na výlet na královský hrad Velešín, patří mezi nejstarší kamenné hrady v Čechách a na Moravě. Byl založen už na počátku 13. století. Z kdysi majestátního sídla se dodnes dochovaly už pouhé ruiny rozkládající se na ostrém skalnatém hřbetu. Nechte se na chvíli vtáhnout do atmosféry magického místa s úžasným výhledem na vodní nádrž Římov.

Zažijte hrad Velešín a výhledy z něj

Zřícenina hradu Velešín se nachází severovýchodně od stejnojmenného města na úzkém skalním hřbetu v nadmořské výšce 485 m, v ochranném vodárenském pásmu vodní nádrže Římov, přibližně 20 m na její hladinou. K volně přístupným ruinám hradu se nedostanete z Velešína, ale po modré turistické značce (cca 1,4 km v jednom směru) z obce Sedlce. Z pozůstatků dříve rozsáhlého hradu, kopírujícího protáhlý skalní hřeben a chráněného širokým a hlubokým příkopem, který ve své době musel působit majestátně, můžete dnes nalézt zbytky hradeb, hradní jádro s torzem bergfritu, v němž se dochoval výklenek a částečně zasypaná šachta, z opevnění lze v terénu rozeznat dvojici příkopů a val mezi nimi. Okouzlující jsou také výhledy na malebnou přehradu Římov.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zřícenina hradu Velešín. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus
Zřícenina hradu Velešín. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus

Kdo založil hrad Velešín?

Hrad Velešín založený v první polovině 13. století jako královský hrad, nechal postavit buď Václav I. nebo Přemysl Otakar I. První zmínka o něm je z roku 1266, kdy přešel do rukou Čéče z Budějovic, od kterého ho získal Beneš Pyšný, zakladatel rodu pánů z Michalovic. Od roku 1363 ho vlastnili Rožmberkové, a protože byl poměrně velký, byly i velké náklady na jeho údržbu a provoz. Proto ho roku 1487 opustili a v roce 1541 se hrad uvádí již jako pustý. Od roku 1963 je hrad Velešín chráněn jako kulturní památka. Při archeologickém výzkumu, který probíhal v letech 1973 až 1976 byla objevena románská hradní kaple se zbytky freskové výzdoby.

Zajímavostí je, že Rožmberkové hrad Velešín využívali jako opěrný bod a správní centrum panství, ale nebyl jejich rezidencí. Hrad místo nich spravovali purkrabí.

Hrad Velešín, pozůstatky královského hradu nad vodní nádrží Římov. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus
Hrad Velešín, pozůstatky královského hradu nad vodní nádrží Římov. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Kybus

Kde se hrad Velešín nachází?

Kraj: Jihočeský
Okres: Český Krumlov
Město: Velešín

Hrad Velešín je přístupný pouze pěšky, a to od turistického rozcestníku v obci Sedlce. Je to příjemná, asi 1,4 km dlouhá procházka krásnou krajinou. Užijte si ji po celý rok, protože příroda je nádherná v každém ročním období.

Kde získáte další informace?

Kulturní a informační centrum
nám. J. V. Kamarýta 89
382 32 Velešín

e-mail: infocentrum@velesin.cz
www.kicvelesin.cz

Tip na výlet v okolí

Objevte další hrady na Malši, Pořešín a Louzek, nebo vyrazte na vandr pohořím Slepičí hory.