Dva ze tří přívozů na Lipně jsou na břehu. Skončila jim sezona

ilustrační foto (zdroj Turistický spolek Lipenska)

ČESKOKRUMLOVSKO – Sezona lipenských přívozů je u konce. Dva ze tří přívozů, které vozí pasažéry přes Lipno, už jsou na břehu. Letošní sezona byla dost podobná jako v předchozích letech. I když se tu svezlo méně lidí, než dříve.

„Návštěvníci byli víc na pohodu a v klidu. Sezona byla výjimečná ve velkých výkyvech kolísání hladiny lipenského jezera. Museli jsme být více obezřetnější při nakládání. Ale poradili jsme si i s tím, když jsme měli plný přívoz luxusních vozů značky Porsche,“ uvedl Antonín Labaj, který jezdí s přívozem z Frymburku na Frýdavu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Lidé podle slov Antonína Labaje více šetří. Přívozy tak převezly méně lidí, automobilů i kol, než tu byli zvyklí. „Převezli jsme kolem padesát tisíc klientů,“ dodal Labaj. Aktuálně je třeba sehnat materiál od dárců pro vytvoření pochozího mola ke kleci pro otužilce, která je tu každoročně k dispozici. „Domnívám se, že v prosinci bychom to mohli zvládnout,“ uvádí Labaj.

Přes zimu ho čeká oprava podpalubí, hnacího ústrojí, elektromagnetických spojek, bude měnit palubu a opravovat kormidelnu. V nejbližších dnech vyzdvihne za pomoci jeřábu přívoz na břeh. Stejné plány má René Wippern majitel přívozu, který pendluje mezi Dolní Vltavicí a Kyselovem. Také zde skončila sezona s posledním říjnem.

„Přívozy jsou lipenským folklórem, který každý rok láká desítky tisíc pasažérů. Ti pak svými příspěvky na sociálních sítích šíří jejich věhlas a užitnou hodnotu dál. To nás všechny těší. Všem přívozníkům patří každoroční velký dík za jejich obětavost, ale i trpělivost, protože s některými pasažéry to občas není úplně jednoduché. Uvidíme, jak dlouho počasí dovolí provozovat přívoz v Horní Plané. Alarmisté s globálním oteplováním říkají, že dlouho, nejspíš celou zimu, naopak podle některých tradičních předzimních předpovědí počasí to vypadá, že led bude nejméně půl metru silný,“ s úsměvem uzavírá Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska.

Hornoplánský přívoz Pionýr stále brázdí po hladině Lipna

Hornoplánský přívoz Pionýr je ale stále v provozu a bude vozit místní i turisty do té doby, než Lipno zamrzne. „V současné době provoz přívozu pokračuje, a tudíž nemáme ještě udělané statistiky. V porovnání z předchozími lety tato sezona nebyla ničím výjimečná, spíše se dá říci podprůměrná,“ uvádí Petr Tahotný, vedoucí Hospodářsko-správního odboru Města Horní Planá, které je majitelem.

Poslední sezona tu letos skončila 6. února a provoz byl obnovený o více než dva měsíce později, a to 24. dubna 2023. Větší opravy tu letos v plánu nemají, pouze běžnou posezonní a předsezonní údržbu.

zdroj: lipensko.cz