Na kolik přijde upečení koláče v elektrické troubě. Kolik můžete ušetřit lepší organizací práce

Foto: Rýdlová J.

Elektrická trouba je pomocníkem, bez kterého by se většina domácností jen stěží obešla. Jenže její provoz není zadarmo. Naopak, po cenových skocích energií je každá kilowatthodina denně navíc na faktuře znát. Možná vás také někdy napadlo, na kolik vás vlastně přijde upečení jednoho koláče v troubě a jestli by se nedalo na pečení nějak ušetřit.

nedávném článku jsme vám přinesli rady, jak péct v elektrické troubě efektivněji, a tím pádem také levněji. Určitě jsme neobjevili Ameriku, mnohé z našich tipů zajisté dobře znáte. Ovšem ruku na srdce, dodržujete je? Upřímně, sama mám občas problém – mobil zvoní, právě když se trouba hlásí o svou krmi, těsnění by už asi také chtělo vyměnit, jenže se mi ho prozatím nepodařilo sehnat, a také by nebylo od věci pořádně vyčistit útroby milé trouby.

Chaoticky vs. efektivně

Samotnou mě zajímalo, kolik lze ušetřit, když si pečení systematicky zorganizuji, vše potřebné připravím předem a vyzvánění mobilu vesele ignoruji. Vzala jsem si k ruce wattmetr a porovnala spotřebu elektřiny při pečení dvou stejných koláčů (pokaždé dva plechy koláče postupně za sebou).

Při efektivním, a tedy ekonomickém, pečení byla trouba v provozu jen 60 minut. Při dosti chaotickém pečení (nečekané telefonování, nepřipravené plechy) celých 90 minut. Také jsem ji častěji a déle otevírala kvůli otáčení a výměně plechů, což mělo rovněž vliv na spotřebu elektřiny. V druhém případě mi wattmetr naměřil vzrůst spotřeby z 1,2 kWh na 1,5 kWh.

Náklady u neefektivního pečení tak při mé celkové ceně elektřiny 16 Kč za 1 kWh (cena se netýká jen silové elektřiny, ale obsahuje veškeré její složky) činily:

1,5 kWh x 1,5 hod pečení x 16 Kč = 36 Kč,

zatímco u ekonomického pečení se jednalo o:

1,2 kWh x 1 hod pečení x 16 Kč = 19,20 Kč.

Kolik můžete ušetřit

Lepší organizací práce a hospodařením s teplem jsem ušetřila přibližně 17 Kč, (téměř 50 % nákladů na elektrickou energii). Pokud pečete jednou za měsíc, je to zanedbatelná částka. Pokud však troubu používáte pravidelně (pečení koláčů, masa, zapékání pokrmů, zavařování), pak takto můžete ušetřit několik set korun ročně. A to už není málo.

Také záleží na tom, za jakou cenu odebíráte elektřinu. Paní Ivanu, která ráda peče na chatě, tam přijde 1 kWh elektřiny na 30 Kč. (Má sice ročně malý odběr, ale cena elektřiny zahrnuje i další platby, např. za jistič, který na spotřebě elektřiny nezávisí a který v jejím případě nízké spotřeby značně navyšuje průměrnou cenu za jednu kWh.)

Chaotické pečení by ji tedy za výše uvedených podmínek vyšlo na 67,50 Kč, zatímco ekonomické pečení jen na 36 Kč. Rozdíl činí 31,50 Kč, což již rozhodně není zanedbatelná částka. Obecně tedy platí, čím dražší elektřinu máte, tím více se vyplatí zamyslet se nad tím, jak efektivně svou elektrickou troubu využíváte.

Může vás zajímat:

Jak snížit spotřebu elektrické trouby, a tím ušetřit. Stačí se vyvarovat některých zlozvyků