Zahraniční gangy mají nový způsob, jak vykrádat auta. Nač byste si měli dát pozor?

ČESKO – Podle údajů policie v poslední době v Česku přibývá případů vykradených aut – zejména pak na parkovištích u supermarketů a nákupních center. Nově před nimi varovalo i hlavní město Praha – k těmto zločinům však dochází napříč celou republikou. Škody již přesahují tři čtvrtě milionu korun. V mnoha případech by přitom těmto krádežím bylo možné předcházet, stačilo by, kdyby řidiči byli trošku více opatrní a obezřetní.

Trik s rušičkou centrálního zamykání

V roce 2021 zaznamenala policie 5 460 případů krádeží vloupáním do vozidel, o rok později toto číslo stouplo na 5 408. Letos statistika (porovnáváno je období od ledna do září) ukazuje číslo 5 687. Případy tedy v čase mírně narůstají.

Aktuálně však česká policie řeší již desítky případů vozidel vykradených tímtéž způsobem. Většinu z nich mají na svědomí gangy ze zahraničí, proti nimž v podstatě neexistují žádná efektivní opatření. Pokud jsou totiž členové gangu dopadeni a následně vyhoštěni, jen si ve své domovině nechají změnit jméno a do Česka se vrátí krást znovu. Tyto gangy začaly nyní užívat snadnou a poměrně efektivní metodu, která se začala rozmáhat již před dvěma lety, nyní se ale rozšiřuje masivněji. K otevření aut používají rušičky signálu centrálního zamykání. Tyto rušičky pak vozidlo zablokují před uzamčením. Klasicky tedy poté, co řidič na centrálním zamykání stiskne zámek, není slyšet „cvaknutí“ zamykání, neprobliknou světla a auto zůstane odemknuté. Rušičky pak fungují na vzdálenost až 40 metrů a nejsou nijak nápadné.

Kromě toho ale umí zloději zneužít i situaci, kdy je vozidlo zaparkováno před rodinným domem a klíčky visí v předsíni – dokáží totiž využít signálu a s vozidlem díky tomu odjet. Kradená auta pak obvykle míří do zahraničí. „V uplynulých letech jsme se setkávali s případy, kdy pachatelé převáželi ukradená vozidla do Polska,“ uvedla Magdalena Vlčková, mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Pozor by si ale měli dávat i ti, kteří mají bezklíčové startování auta, s těmito vozy dokáží zloději dokonce i odjet. Podobně jako vzrostly počty krádeží z aut, stoupají také počty přímo odcizených vozidel, kterých bylo loni 2 600. To je meziroční nárůst o 11 %. Na druhou stranu ještě před dekádou byly počty odcizených automobilů až dvojnásobné.

Čemu věnovat pozornost?

Jelikož při zablokování zamykání hraje jistou roli i nepozorný řidič, je samozřejmě prvním preventivním krokem vyšší obezřetnost a fyzická kontrola toho, zda je vozidlo skutečně uzamčeno (což řada řidičů nedělá). Kromě této kontroly by řidiči – pokud je to možné – měli raději parkovat v garáži nebo na hlídaném parkovišti, rozhodně nenechávat klíče v zapalování, dávat pozor na doklady k vozidlu a také zajistit nedostupnost klíčů k vozidlu. Pro zamezení případného zneužití signálu při umístnění klíčů v domě je efektivní metodou dle expertů obalení do alobalu nebo uskladňování v kovové krabičce.

Jak upozorňuje policie, ve vozidle není vhodné také nechávat viditelně odložené věci, od věci není ani využití mechanických zábranných prostředků.