Sezona sdílených kol pomalu končí. Město vybírá nového provozovatele

ilustrační foto (zdroj mesto-pisek.cz)

PÍSEK – Sdílená kola jsou v Písku stále populárnější. Ke konci října bylo registrováno téměř šest tisíc uživatelů. Nejčastěji využívanou stanicí byla ta u zimního stadionu. V minulosti nejvytíženější stanice u Kamenného mostu se letos nedostala ani mezi první tři. Město bude na příští hledat nového provozovatele.

Jak uvedla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová, letos bylo v Písku registrováno 5 931 uživatelů, o 142 více než v září letošního roku. Minulý rok v listopadu jich bylo méně o téměř 1 700. Vyplynulo to ze statistiky firmy nextbike Czech republic, která službu pro město zajišťuje. Během října bylo zaznamenáno 5 429 výpůjček, meziročně o 30 procent více. Vliv na to mělo dobré počasí i větší počet registrovaných uživatelů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Lidé si většinou kolo půjčovali na krátkou dobu a do patnácti minut jej vraceli. Nejčastěji využívali stanici u zimního stadionu, následovaly stanice u plaveckého stadionu a nákupního centra Galerie. Stanice u Kamenného mostu, která v minulosti patřila mezi nejvytíženější, se tentokrát mezi první tři nedostala,“ sdělila Měšťanová.

Sdílená kola mohou lidé využívat ještě do konce listopadu, příští rok na jaře by se měla do ulic opět vrátit. Provozovatele této služby musí ale město teprve vybrat, tomu současnému totiž končí smlouva. „První výběrové řízení na dodavatele služby sdílených kol na další období jsme zrušili. Přihlásil jen jeden zájemce, který navíc nesplnil podmínky města Písku požadované ve veřejné zakázce. Nyní připravujeme výběrové řízení nové,“ řekl místostarosta Josef Soumar.

Záměrem města je, aby měli lidé k dispozici sto jízdních kol jako je tomu nyní. „Požadovat budeme také zřízení takzvaných stanovišť, míst, kde bude možné si kolo vyzvednou a také vrátit, zajištění redistribuce bicyklů mezi jednotlivými stanovišti, jejich servisu či dodání a správu řídicí softwarové aplikace systému a sběr dat o průběhu služby,“ upřesnila mluvčí písecké radnice.