Město zachraňuje památnou lípu v Semicích. V říjnu ji poškodil silný vítr

Město zachraňuje památnou Semickou lípu (zdroj mesto-pisek.cz)

PÍSEK – Město zachraňuje památný strom Semická lípa, který letos v říjnu značně poškodil silný vítr. Jeho poryvům nebyla ušetřena koruna, která se ve spodní části odlomila a zřítila se do ulice k Píseckým horám.

Během této dramatické události, při které přišel strom o tři čtvrtiny své výšky, naštěstí nedošlo k vážnějším škodám. „Zpočátku nebylo jasné, o kolik bude potřeba zbylé větve a poškozený kmen zredukovat. Lípu zhodnotili arboristé a hrozilo, že ze stromu zůstane ponechané pouze torzo o celkové výšce dva až dva a půl metru nad zemí,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zhruba tři sta padesát až čtyři sta let starou lípu arborista tento týden odborně prořezal a strom tak dostal šanci růst na místě dál. „Nakonec nebylo nutné přistoupit k tak zásadnímu sesazení a zbylé větve stačilo jen zakrátit, a to z důvodu stabilizace celého stromu. Kmen byl v místě odlomení začištěn a zůstal tak bez navrhovaného razantního zásahu,“ poznamenal Ondřej Kofroň.

Vzhledem k tomu, že se u lípy po vichřici zachovalo mnoho mladých větví, lze předpokládat, že bude v dalším roce stále vitální a vytvoří tak novou druhotnou korunu. Díky tomu by mohla zůstat zachována ještě přinejmenším několik dalších let. Semická lípa je však v některých místech napadena dřevokaznými houbami, které způsobily narušení pevnosti dřeva, a proto bude důležité ji sledovat a nově nasazenou korunu pravidelně ošetřovat.

Památnými stromy se vyhlašují takové dřeviny, jež jsou významné svým růstem, objemem nebo umístěním v prostoru. Často jsou s nimi spojeny místní události nebo legendy, a nejen lidé žijící v jejich okolí k nim mají hluboký vztah a jakékoliv zásahy u nich pozorují s rozpaky. Současné klimatické podmínky pravděpodobně neumožní mladým stromům dorůstat podobných rozměrů a dožívat se tolik let. Právě proto je důležité o vzrostlé a významné stromy pečovat, aby zůstaly zachovány pro další generace. Město Písek proto každoročně investuje do ošetření vzrostlých stromů na svém území, ale i do památných stromů Písecka, které má ve své správě. Těch je v současné době vyhlášených celkem osm.

Město zachraňuje památnou Semickou lípu (zdroj mesto-pisek.cz)
Město zachraňuje památnou Semickou lípu (zdroj mesto-pisek.cz)
Město zachraňuje památnou Semickou lípu (zdroj mesto-pisek.cz)

zdroj: mesto-pisek.cz