Městský holubník už má své stálé obyvatele

Efektivní a humánní způsob, jak regulovat holubí populaci ve městě, má zajistit v Českých Budějovicích městský holubník. Jeho úkolem je přilákat ptáky z míst, kde jsou nechtění, a umožnit jim hnízdění, veterinární péči a dostatek krmení, aby neničili omítky a fasády památek. 

Vestavba půdního prostoru v areálu bývalých kasáren v Žižkově ulici začala od října sloužit holubům. Město se tak připojilo třeba k Praze, kde už městský holubník déle než rok funguje. „V podstatě každé město trápí holubi posedávající na sochách, římsách, střechách, kteří znečisťují naše okolí. Zřízení tohoto holubníku jsme vyhodnotili jako velice humánní a hlavně účinné. Spolupracujeme se společností Holubi ve městě, z.s., a po vyhodnocení účinnosti prvního městského holubníku jsme připraveni jejich počet rozšiřovat,“ uvedl náměstek primátorky Michal Šebek. Projekt vznikl díky participativnímu rozpočtu, jeho provoz schválila v říjnu Krajská veterinární správa. „Vždy jsem zachraňovala zvířata, ale holubi se mého srdce dotkli nejvíc. Zřejmě proto, že si jich málokdo všímá. Inspirací mi bylo především Německo, kde jsem dlouho působila. Tam městské holubníky fungují desítky let a tamní statistiky ukazují, že velmi efektivně. Když jsem si pak před dvěma roky při náhodné jízdě v MHD všimla letáku na možnost podat projekt v rámci participativního rozpočtu, brala jsem to jako znamení – teď, nebo nikdy,“ uvedla k myšlence tvůrkyně projektu Marcela Kassai.

Díky holubníku se sníží počty jedinců

Hlavním smyslem výstavby holubníku je regulace ptačí populace a v důsledku toho snížení znečištění a ochrany všech nemovitostí a veřejného prostoru. Jediný holub za rok vyprodukuje až 12 kilogramů trusu, který ničí fasády nebo sochy. „Holubi přilétají za krmením a zde snesená vajíčka jsou vyměňována za umělá. Líhne se tedy méně holubů a populace se postupně snižuje. Holubi mají v holubníku své zázemí – tráví tam většinu času. Nehnízdí tedy na místech, kde jsou nechtění. Neznečišťují střechy a ulice výkaly. V holubníku dostávají kromě zrní a vody také grit (kamínky důležité k trávení), a proto neozobávají omítky a fasády památek,“ popsala fungování ptačího domova Marcela Kassai. Holubník je pravidelně čištěn a dezinfikován, proto se nikdo nemusí bát případných zdravotních rizik. Z dlouhodobého hlediska jde o jedinou metodu, která respektuje živého tvora, je levná a dlouhodobě udržitelná.