Nakažených covidem-19 přibývá. Poznáte jej od chřipky?

ČESKO – V průměru více jak tisícovka nově nakažených covidem-19 za každý jednotlivý den. To je aktuální česká epidemická bilance. Navíc se jedná pouze o čísla vycházející z oficiálně provedených testů, šíření covidu v populaci tak bude mnohem vyšší. Přibývají ale také pacienti s chřipkou a RS viry. Lze nějak nákazy rozeznat? A jak se proti nim bránit?

„Běžné onemocnění“ covid-19?

Po skončení pandemie z úst mnoha lékařů zaznívalo, že ačkoliv covid samozřejmě nezmizí, stane se běžnou infekcí. To je sice do jisté míry pravda, podle infektologa Pavla Dlouhého je však covid-19 stále vážnější typ onemocnění než chřipka. To ostatně dokazují i počty lidí, kteří jsou právě s covidovou infekcí aktuálně hospitalizováni – konkrétně jich je téměř 250, počty na JIP se pohybují nad 10. Nejlepší je zatím situace v krajích Libereckém a Karlovarském, nijak extrémně nevybočuje ani Praha a Střední Čechy. Naopak nejvíce nakažených evidují v kraji Jihočeském.

„Nyní máme okolo 10 tisíc aktivních pacientů s covidem. Jsou tu více jak dvě stovky hospitalizovaných a někteří i na JIP. Během podzimu v průměru covidu podlehnou čtyři pacienti denně,“ popsal infektolog Petr Prášil. Že covid stále není jen „rýmička“, pak dokládají i statistická data, dle nichž za celý rok 2023 na covid-19 zemře více lidí, než bude obětí dopravních nehod.

Kdo by měl vědět, že má covid?

Těch, kteří jsou covid-pozitivní, ale bude mnohem více, než ukazují statistiky. Testování na covid totiž již není povinné. Což by nebyl takový problém, kdyby se lidé chovali zodpovědně. K tomu ale nedochází. „Mnoho lidí je nastydlých, mají zvýšenou teplotu, mnozí ale i tak chodí do práce, děti zase do školy – a všichni tak roznášejí nákazu dál,“ dodal Dlouhý s tím, že samozřejmě ani ti, kteří mají konkrétní příznaky, často na test na covid nejdou. A vlastně to ani dle jeho slov pro většinu populace nemá moc smysl. Léčba covidu i chřipky je totiž podobná – a to, zda je někdo covid-pozitivní, nebo ne, na tom mnohé nezmění. Jsou tu ale i určité výjimky. „Informace o pozitivitě na covid je klíčová pro vysoce rizikové, zejména pro seniory. Ti jedině tak mohou včas dostat protivirové léky, což předchází tomu, aby skončili v nemocnici,“ shrnul Dlouhý. A je faktem, že drtivou většinu všech, kdo jsou aktuálně s covidem hospitalizováni, tvoří lidé ve věku na d 65 let.

Podle Prášila je pak rozpoznání covidu-19 a chřipky poměrně obtížné. Jako určité vodítko může ale posloužit fakt, že chřipka většinou nastupuje náhle v podobě teploty, bolesti kloubů a svalů. Naopak covid-19 má nástup spíše pozvolný a příznaky modifikované – teplota pak není podmínkou. Ovšem uplatňovat tato kritéria univerzálně možné není.

Očkování jako důležitá prevence pro rizikové pacienty

Ačkoliv mladou a zdravou populaci covid již nijak zásadně neohrozí, očkování proti němu má stále smysl. „Především gravidní ženy, starší lidé, pacienti s kardiovaskulárními a plicními onemocněními, ti by měli být očkováni v každém případě,“ apeloval Prášil s tím, že nyní je již dostupná nejnovější vakcína. Tu si lze navíc nechat aplikovat současně s vakcínou na chřipku.