Zavedení korespondenčních voleb pobouřilo opozici. Hnutí ANO je přitom samo prosazovalo

Zdroj: Pexels/ Element5 Digital

ČESKO – Po bouřlivé diskusi týkající se zavedení eura v Česku hýbe poslaneckou sněmovnou další spor. Tentokrát se týká korespondenčních voleb, tedy možnosti občanů žijících v zahraničí volit poštou. Zatímco napříč vládní koalicí na tomto tématu panuje jednoznačná shoda, opozice je důrazně proti. Jaké má výhrady?

Proč korespondenční volby mají smysl?

Koaliční návrh zákona počítá s tím, že poprvé by mohli Češi hlasovat korespondenčně při sněmovních volbách v roce 2025. Podle koalice korespondenční volba narovná podmínky pro Čechy žijící v zahraničí. Je přitom faktem, že nyní je situace Čechů, kteří se zdržují v zahraničí (např. i na delších studijních či pracovních pobytech) a chtěli by volit, poměrně komplikovaná. Musejí se totiž vydat na velvyslanectví, která jsou však často velmi vzdálená. Jeden příklad za všechny: pokud by chtěli volit Češi, kteří se zdržují na Novém Zélandu, museli by dokonce cestovat až do Austrálie. Korespondenční volba tedy v takových případech dává jasný smysl. Ostatně, Česko je jednou z pěti unijních zemí (vedle Francie, Malty, Islandu a Chorvatska), kde ještě tento způsob voleb ze zahraničí není umožněn.

Jak by korespondenční volby měly vypadat?

Zavedení korespondenčních voleb by výše popsanou situaci významně ulehčilo. Češi žijící v zahraničí by jen museli požádat u zastupitelského úřadu o zápis do voličského seznamu, podat včasnou žádost poštou o hlasování a také nahlásit adresu pro doručovací a hlasovací obálky a identifikační lístek. Následně doručený identifikační lístek by podepsali – tím by stvrdili svou identitu – ten vložili do volební obálky a tu spolu s identifikační obálkou umístili do doručovací obálky. Doručovací obálku by nakonec zaslali na zastupitelský úřad. Jediná cesta, kterou by museli podniknout, by tedy byla ta na poštu. Možnost volit korespondenčně by se dle odhadů ministerstva vnitra mohla týkat přibližně 600 tisíc Čechů, kteří trvale žijí v zahraničí, nebo tam odcestovali za prací či studiem.

Opozice zásadně proti

Opozice koaliční návrh kritizuje a dlouhodobě mluví o ohrožení demokracie a tajného volebního práva. Šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) pak v dané souvislosti uvedl, že v případě korespondenční volby vždy vyvstanou kontroverze a pochybnosti a otevře se prostor pro spekulace o legitimnosti výsledků. Jak ovšem upozornil např. i předseda poslaneckého klubu ODS, Marek Benda, je třeba nezaměňovat korespondenční volbu, kterou mají např. v USA, s tou, která by měla být umožněna českým občanům. Ta by měla být totiž určena výhradně pro korespondenční volby ze zahraničí (zatímco v USA se řada problémů týkala korespondenčních voleb vnitrostátních). „V žádném případě se nebavíme o tom, že bychom chtěli zavádět korespondenční volby v ČR, u nás je dostatek volebních místností,“ uvedl také Benda.

Přesto se opoziční strany vůči možnému volebnímu systému ostře ohrazují. Ještě v roce 2018 přitom právě hnutí ANO mělo v programovém prohlášení, že korespondenční volbu prosadí. Hnutí SPD korespondenční volbu označuje za protiústavní a odmítá ji dlouhodobě.