Český Krumlov uctí zádušní mší památku Karla Schwarzenberga

kostel sv. Víta v Českém Krumlově - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org / foto Pavel Špindler)

ČESKÝ KRUMLOV – Po Praze, Murau, Schwarzenbergu, Sedlci u Kutné Hory a Orlíku nad Vltavou je Český Krumlov posledním místem, kde se bude konat zádušní mše za Karla Schwarzenberga, který zemřel v listopadu loňského roku. Informovala o tom mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová.

Karla Schwarzenberga, který byl s Českým Krumlovem úzce spjat, si jeho rodina, představitelé města, významní hosté a veřejnost připomenou slavnostním vévodským requiem ve čtvrtek 18. ledna od 17:00 hodin v kostele sv. Víta.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Rodinu bývalého místopředsedy vlády v čele s jeho synem Janem Nepomukem Schwarzenbergem přivítá v Českém Krumlově ve čtvrtek 18. ledna v 16:00 hodin starosta Alexandr Nogrády před budovou radnice na náměstí Svornosti. Vystoupí zde folklórní soubor Jitřenka, jehož členové dle tradice významnou návštěvu uvítají nejen zpěvem a tancem, ale i chlebem se solí od krumlovské pekařky Anety Dufkové, která chléb na uvítání pekla pro Karla Schwarzenberga i při jeho poslední návštěvě města v roce 2019. Pěvecký sbor Bellaria zazpívá Smetanovo Věno, skladbu s tradicí z dob První republiky, kdy se zpívala na akcích ve městě za účasti rodiny Schwarzenberků.

„Knížecí rodině předám dvě tematické grafiky od žáků českokrumlovské základní umělecké školy, které rámovala místní společnost Larson-Juhl,“ říká starosta.

V 16:40 hodin vyjde z náměstí průvod, který zamíří do kostela sv. Víta. Průvodu se zúčastní kromě knížecí rodiny i představitelé církve, vedení města, členové Obce sokolské a granátníci Schwarzenberské gardy.

Mši v kostele sv. Víta bude od 17:00 hodin celebrovat prelát českokrumlovský Václav Pícha. Mezi významnými hosty bude např. velvyslanec Arménské republiky, představitelé parlamentu, Jihočeské univerzity, Národního památkového ústavu, českokrumlovských institucí další. Na mši je také zvána široká veřejnost.

„Od středy 17. ledna bude od 12:00 do 20:00 hodin v kostele vystaven knížecí klobouk, který je odznakem starého knížecího titulu rodu Schwarzenberků. K dispozici bude i kondolenční kniha,“ říká Martin Neudörfl, hejtman Schwarzenberské granátnické gardy, který pietu ve spolupráci s knížecí rodinou připravuje. „Prohlédnout klobouk a zapsat vzkaz do knihy bude možné i ve čtvrtek 18. ledna od 8:00 do 15:30 hodin,“ dodává. Po oba dny bude v kostele držet čestnou stráž schwarzenberští granátníci. Místním školám garda zajistí i výklad k roli rodu Schwarzenbergů v historii Krumlova.