Všechno je jinak. Zmocněnce pro přijetí eura nakonec mít nebudeme, rozhodla vláda

Zdroj: Pexels/cottonbro studio

ČESKO – Krok ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) jmenovat svého stávajícího poradce, ekonoma Petra Zahradníka, zmocněncem pro přijetí eura, nadzdvihl ze židlí celou vládní koalici. Šéfka TOP 09, Markéta Pekarová-Adamová, dokonce kvůli tomu podnítila svolání tzv. dohodovacího jednání, které se konalo v úterý do pozdních večerních hodin. Koaliční strany nakonec sice došly ke společnému konsenzu, ale Zahradník byl ani ne po dvou dnech své nově nabyté pozice zbaven. Diskuse o přijetí eura však pokračovat bude i tak.

Krize zažehnána

Zmocněnec Zahradník se měl dle plánu Dvořáka zaměřit na odbornou debatu ohledně kladů a záporů přijetí eura v Česku. Tento záměr, s nímž všichni zástupci vládní koalice nebyli předem srozuměni, však nakonec neprošel. Minimálně formálně. Zahradník tedy bude i nadále působit jako Dvořákův poradce. Jak ale ministr upřesnil, na předem smluvené náplni jeho práce konkrétní název postu nic nezmění. „My jsme s panem Zahradníkem domluveni, že bude pokračovat ve všech akcích, které má domluvené, nebude ale označován za zmocněnce, ale bude vystupovat jako poradce,“ shrnul.

Více než čtyřhodinné jednání koalice ale skončilo shodou a napříč vládními stranami zavládla spokojenost s konečným řešením. Koalice se shodla, že okolnosti kolem vstupu do eurozóny zanalyzují experti. K výhodám a rizikům vstupu do evropského mechanismu směnných kurzů si tedy vláda vyžádá stanovisko Národní ekonomické rady vlády (NERV), hotové by mělo být do října. Do října pak právní otázky vstupu do ERM II a eurozóny vyhodnotí také legislativní rada vlády. „My jsme spokojeni. Za poslední tři dny se povedlo vyjednat mnohem více než za posledních dvacet let. Konečně máme nějaký směr a je jedno, zda bude mít ministr Dvořák poradce, nebo se ten člověk bude jmenovat jinak. Pro mě je důležité, abychom jako republika plnili své závazky,“ shrnul tak místopředseda poslaneckého klubu a člen zahraničního výboru Ondřej Lochman (STAN)

Konec komunikačním faulům?

Celý problém pak dle premiéra Fialy tkvěl v tom, že koaliční partneři by se vzájemně neměli překvapovat kroky činěnými jednotlivci bez předešlé domluvy. Jak uvedla Pekarová-Adamová, ministr Dvořák jmenováním zmocněnce pro euro jednoduše překročil své pravomoci. „Není možné myslet si, že když se mezi sebou začneme faulovat, uspějeme proti soupeři,“ dodala. Přesto však Dvořák důvěru premiéra neztratil. „Myslím, že jsme si všichni více uvědomili, že se nesmíme překvapovat a že musíme jednat tak, aby se důvěra mezi námi neoslabovala,“ uzavřel premiér.

TOP 09, která za svoláním dohodovacího jednání stála, pak sama prosazuje spíše jmenování národního koordinátora pro přijetí eura. Vedení strany si je ale dle jednoho z jejích členů, Miloše Nového, vědomo toho, že v koalici na tomto kroku nepanuje shoda (proti se staví především ODS). Proto nic takového nebylo ani iniciováno. Kromě toho nelze opomíjet ani nálady ve společnosti, která tématu také není zrovna nakloněna. Podle posledních průzkumů MEDIANu je totiž pro přijetí eura pouze pětina Čechů.