Azylový dům pro rodiny s dětmi v Husinci díky daru uspoří náklady na energie

Azylový dům pro rodiny s dětmi Rybka v Husinci (zdroj rybka-az.cz)

PRACHATICKO – Náklady na spotřebu elektrické energie pro svícení ve výši asi pětasedmdesáti procent uspoří už v letošním roce díky daru azylový dům pro rodiny s dětmi v Husinci na Prachaticku. Ten je největší svého druhu v Jihočeském kraji.

Dojde také ke snížení nákladů na údržbu světelné soustavy v řádech desítek tisíc korun během životnosti technologie. A to vše díky výměně části stávajícího osvětlení za úspornou LED technologii. „Po několika násobném zdražení v loňském roce nás samozřejmě trápí náklady, které vydáváme na energie. Bohužel jako sociální zařízení získáváme sice finance na provoz, jiné to je s penězi na investice, které nám chybějí a shánějí se velmi těžko. Proto je tento dar pro nás nesmírně důležitý a znamená zásadní úsporu několika desítek tisíc korun ročně,“ uvedla Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka provozující azylový dům v Husinci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nové LED osvětlení v hodnotě 50 000 korun darovala českobudějovická firma OSAM TRADE s.r.o.. „Konkrétně díky našemu daru uspoří azylový dům sedm tisíc pět set čtyřicet osm kilowatt hodin za rok, což je při stávající ceně komodity téměř čtyřicet tisíc. Další významnou úsporou jsou náklady na údržbu, které budou v řádech desítek tisíc korun po dobu životnosti technologie. Dojde také k úspoře emisí, a to téměř devíti tun CO2 ročně. Dosáhneme též lepšího světelného komfortu,“ prohlásil majitel a jednatel společnosti OSAM TRADE s.r.o. Josef Škrleta, který se těší i na další spolupráci s azylovým domem, která bude znamenat ještě větší úsporu nákladů.

Kontakt a dar zprostředkovala jihočeská Iniciativa Pivoňka, která pečuje o rodiny s dětmi v Jihočeském kraji a spolupracuje s azylovými i dětskými domy, včetně toho v Husinci.

Azylový dům pro rodiny s dětmi Rybka v Husinci

Zařízení dokáže ubytovat až padesát lidí v nouzi, a to zejména velké rodiny, které mají i devět členů. Azylový dům navíc klade důraz na to, aby zde byla rodina pohromadě a na výchově se podíleli ne pouze matky, ale i mužští členové.

„Podat pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v nouzi, dát jim pocit bezpečí a vytvořit podmínky k důstojnému bydlení je obdivuhodné. Proto jsme se rozhodli v Iniciativě Pivoňka mimo jiné pomáhat všem, co se takto starají o ostatní. Skvělé na to všem je, když najdeme lidi, kteří jsou špičkou ve svém oboru a k tomu mají ještě velké srdce. Rádi potom zprostředkujeme kontakt, jako v tomto případě,“ sdělila zakladatelka Iniciativy Pivoňka Pavla Pivoňka Vaňková, která je nyní také jihočeskou poslankyní.