Další ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech. Tentokrát je na Českobudějovicku

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

ČESKOBUDĚJOVICKO – Nové ohnisko ptačí chřipky odhalila Státní veterinární správa na jihu Čech. Soukromému chovateli v Pištíně na Českobudějovicku uhynulo několik slepic, kachen a hus. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. V České republice jde o třiadvacáté ohnisko.

Jak uvedl mluvčí Veterinární správy Petr Majer, chovatel z Pištína krajskou pobočku informoval o úhynu pěti ze čtrnácti kusů chované drůbeže (slepic, kachen, hus). „Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy byly utraceny,“ sdělil Majer.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Kromě uvedené drůbeže se podle informací Veterinární správy v oddělené části chovu nachází také pět párů holubů a dvě korely ve venkovní voliéře. „Tito ptáci utraceni nebudou, nicméně byla nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy na uvedené ptáky,“ dodal mluvčí Veterinární správy.

Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě třiadvaceti malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech.