Rozvaliny Gedi: Je historické sídlo ztracené v keňském pralese stiženo pradávnou kletbou?

Rozvaliny Gedi v Keni. Zdroj: www.flickr.com

Keňské Malindi představuje cílovou destinaci mnoha turistů. A přitom se zde, jen několik kilometrů od luxusních hotelů, nachází záhadná malá vesnice – ztracené město duchů s neznámou minulostí.

Vzácné rozvaliny

Nazývá se Gedi – a výraz gede znamená v jazyce oromo vzácný. Jeho rozvaliny se rozprostírají v srdci pralesa Arabuko Sokoke a dodnes představují nevyřešenou záhadu.

Nikdo nezná ranou historii tohoto sídla, jeho obyvatel, ani důvod, proč ho tak náhle opustili. Nebyly nalezeny žádné stopy po bojích ani epidemii, přesto odsud lidé poměrně narychlo odešli. Zdá se také, že místní se rozvalinám vyhýbají, možná i ze strachu z toho, co se mohlo na tajemném místě kdysi přihodit.

Záhadná vesnice

Jádro záhady pralesního sídla spočívá v tom, že neexistují žádné písemné doklady o jeho existenci. Nejenže se neobjevuje žádná zmínka ve svahilských historických pramenech, ale o Gedi asi neměli ponětí ani Portugalci, kteří si založili kolonii jen několik kilometrů odtud. Žádné informace neposkytují ani arabské knihovny. Je to jako by rozvaliny Gedi unikaly po staletí pozornosti všech.

Vykopávky z let 1948 – 1958 objevily překvapující skutečnosti, protože archeologové v troskách nalezli nečekané předměty – čínskou vázu z dynastie Ming, vzácné benátské sklo, nůžky ze Španělska, lampu z Indie či mince z Dálného východu. Je tedy zřejmé, že mezi lety 1300 – 1700 tu muselo stát bohaté a vzkvétající centrum východní Afriky pod arabskou nadvládou. Archeologové odhadují, že zde žilo minimálně 2500 obyvatel.

Jedna z teorií předpokládá, že v období stěhování národů ze severu se zdejší prales stal strategicky žádoucí oblastí a místní obyvatelé byli odsud násilím vyhnáni.

Ani stopa

Jak je však možné, že po sobě tak bohaté středisko obchodu, tak rozsáhlé město, kam cestovali vlivní kupci, nezanechalo stopu v žádných dochovaných cestovatelských denících? V souvislosti s tím se téměř nabízí představa jakéhosi slibu mlčenlivosti, který musel složit každý, kdo chtěl do ulic starodávného města vkročit.

Další věcí je, že poloha tak daleko od moře a uprostřed pralesa rozhodně není typickým místem pro centrum obchodu a jasné nejsou ani odpovědi na otázky, s čím obyvatelstvo tak potají obchodovalo – a kdo tvořil jeho zákazníky.