Sochy z písku začnou umělci tvořit v Písku už tento týden

Marian Maršálek při dusání sochy (zdroj Město Písek)

PÍSEK – U Kamenného mostu v Písku již poosmnácté vyrostou obří pískové sochy. Jejich realizaci pro město Písek zaštiťuje firma sochaře Mariana Maršálka, který ztvární tři sochy a pro tvorbu dalších dvou děl přizval Josefa Faltuse.

Práce budou zahájeny ve středu 24. dubna 2024, kdy dorazí první dodávka písku a začne se z něj dusat základ pro první dvě sochy. „Bagr naplní jemný štukový písek do pyramidy zpevněné dřevěnými pražci, přičemž se materiál v bednění průběžně hutní. Následně sochaři začnou tvořit jednotlivá díla, která vyřezávají od shora směrem dolů. Výška letošních děl bude od dvou do tří a půl metru. Tvorba jedné sochy zabere čtyři až sedm dní. Další navezení písku a dusání do forem proběhne v pátek 3. května. Po tomto datu se otevře možnost zkusit si vyřezat svou sošku z písku i široké veřejnosti, byť takto vzniklá drobná dílka budou jen dočasná,“ popsala Edita Kučerová z odboru školství a kultury.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Námětem letošních obřích soch je Voroplavba jako příběh dřeva, řeky a lidí. Pískem totiž v minulosti vory hojně proplouvaly, ale také se zde vázaly. „Vaziště „Na Bělidle“ bývalo proti ostrovu a takzvané „nové vaziště“ vzniklo pod městem. U Smetáka a na ostrově byly situovány plavecké hospody. Na jezu u Podskalského mlýna se z každého voru se vybíralo clo,“ upřesnila Kučerová. Město Písek rovněž od 20. let 18. století patřilo mezi nejvýznamnější podnikatele na Otavě a dopravovalo do Prahy či dále do Německa dřevo z rozsáhlých městských lesů.

Josef Faltus při řezání sochy (zdroj Město Písek)

Význam voroplavby byl roce 2022 oceněn zapsáním na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. „Písek si letos připomene tuto starobylou tradici řadou aktivit. Vedle pískových soch je takovou připomínkou vorová tabule na nábřeží Otavy doplněná výstavou o voroplavbě, kde se v průběhu léta uskuteční řada tematických besed,“ uvedla Edita Kučerová.

Otevření galerie Sochy z písku v Písku 2024 proběhne na náplavce řeky Otavy v Čechově ulici v pátek 17. května ve dvě hodiny odpoledne. Za příznivých podmínek zůstanou sochy volně ke zhlédnutí do podzimu.