Strakonická onkologie získala možnosti léčit nejmodernějšími léky

zdroj jihnem.cz

STRAKONICE – Onkologická ambulance ve strakonické nemocnici může poskytovat pacientům vysoce specializovanou léčbu rakoviny zatím několika vybranými nejmodernějšími léky. Za tou museli ještě v loňském roce v plné šíři cestovat do Českých Budějovic. Péči o onkologické pacienty v Nemocnici Strakonice zajišťují dva zkušení lékaři.

Ve strakonické nemocnici vzniklo Regionální onkologické centrum. To spolupracuje se svým spádovým Komplexním onkologickým centrem Nemocnice České Budějovice. Díky tomu může Onkologická ambulance poskytovat pacientům vysoce specializovanou léčbu rakoviny zatím několika vybranými nejmodernějšími léky. Pokud je nyní tato léčba multidisciplinárním týmem lékařů v Komplexního onkologického centra předepsána pacientům ze Strakonicka, mohou ji podstoupit v blízkosti svého bydliště. Do budoucna se bude spektrum léků podávaných v Regionálním onkologickým centrem dále rozšiřovat. „Aby nemocnice získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny statut Regionálního onkologického centra, musela splnit především personální, ale také technické a odborné požadavky,“ uvedl ředitel nemocnice MUDr. Tomáš Fiala, MBA.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na sociální síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Péči o onkologické pacienty v Nemocnici Strakonice zajišťují dva zkušení lékaři. Pacienti, kteří se aktuálně léčí se zhoubným nádorem, docházejí do Onkologické ambulance na pravidelné kontroly. V aplikační místnosti jsou nemocným podávány infuze chemoterapie a nově mohou být podávány i vybrané takzvané centrové léky. „Moderní onkologická léčba umí zacílit pouze na nádorovou buňku, kterou je potřeba zničit (= takzvaná biologická léčba), moderní imunoterapie učí reagovat imunitní systém pacienta tak, aby sám začal proti nádorovým buňkám bojovat,“ vysvětluje hlavní výhody moderních onkologických léků vedoucí lékař strakonické Onkologické ambulance MUDr. Václav Janovský.

Každý rok projde strakonickou onkologií na tisíc pacientů. Nejčastěji podstupují léčbu národů prsu, prostaty, trávicího traktu, plic a melanomu. Onkologická ambulance jim poskytuje komplexní péči a léčbu nejen díky erudovaným lékařům, ale také díky technickému zázemí, ve kterém mohou farmaceuti bezpečně připravovat infuze s cytostatiky, tedy infuze, podávané pacientům při chemoterapii.

Centrová pracoviště ve strakonické nemocnici

Regionální onkologické centrum je už třetím takzvaným centrovým pracovištěm strakonické nemocnice. Centrová pracoviště pacientům poskytují vysoce odbornou a specializovanou péči. Ve Strakonicích ji pacienti využívají také v oblasti očního lékařství v Centru péče o zrak (léčba zadního segmentu oka u „Věkem podmíněné makulární degenerace“) a na Neurologickém oddělení ji poskytuje „Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy“. V principu u tohoto druhu zdravotní péče jde o soustředění poskytování špičkových výkonů pacientům se závažnými a méně častými nemocemi do specializovaných pracovišť. Toto uspořádání umožňuje lepší uplatnění medicínské erudice, využití přístrojové techniky a kvalitnější farmakoterapii.

zdroj: jihnem.cz