Je to oficiální! Frymburk získal status přírodních léčebných lázní

Lázně Frymburk (zdroj archiv Turistického spolku Lipenska)

ČESKOKRUMLOVSKO – Lázně Frymburk. To označení je oficiální! Městys Frymburk získal status přírodních léčebných lázní. A nic už nebrání tomu, aby zde postupně vznikly lázně, podobné jaké jsou například v Třeboni, Bechyni, Bohdanči, Karlově studánce. Samozřejmě uzpůsobené zdejšímu prostředí a medicínskému či lékařskému zázemí a zaměření.

Ve zdejším Wellness hotelu Frymburk, který bude procedury nabízet, budou maximálně efektivně využívat léčebné vlastnosti tamní rašeliny, která se začne těžit v lesích nedaleko frymburské osady Světlík. „Nepopsatelný pocit radosti, protože na tento den čekám posledních patnáct let svého života. Jedná se o klíčové rozhodnutí. Splnili jsme obrovské množství různých podmínek. Laicky řečeno, máme teď z nejvyšších míst potvrzeno, že Frymburk je místo zdraví prospěšné,“ uvádí s úsměvem starosta Frymburka Oto Řezáč, který je autorem myšlenky a celý projekt Lázně Frymburk protlačil spletí legislativních překážek a nepřehledných úřednických uliček. Městys nyní plánuje investice v řádech desítek milionů korun především do infrastruktury a propagace. Lázeňské procedury nabídne zdejší Wellness hotel Frymburk, kde se staví lázeňský pavilon a další stavební rekonstrukce, také ve výši desítek milionů korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na sociální síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Pro nás je to teď začátek. Čeká nás obrovský kus práce, mimo jiné i na poli marketingu,“ předesílá Oto Řezáč, který stojí v čele frymburské radnice již více než 25 let a patří mezi služebně nejstarší starosty na jihu Čech. „Je to neuvěřitelné, vynaložené úsilí zastupitelstva, pana starosty městyse Frymburk a také našich kolegů, kteří na celém tomto projektu pracovali a pracují,“ uvádí Bořivoj Vágner, majitel Wellness hotelu Frymburk. To je svého druhu největší zařízení na Lipensku, zde se budou nabízet veškeré lázeňské procedury.

Vznik Lázní Frymburk potvrdila Vyhláška č. 151/2024 Sb., tedy Vyhláška o stanovení přírodních léčebných lázní Frymburk, pro kterou už se na Lipensku vžilo přízvisko Lex Frymburk. Vyhlásilo ji Ministerstvo zdravotnictví ČR v půlce června. Účinnou se stane od 1.července. „Do konce roku máme příslib, že získáme Statut lázeňského místa. Jedná se o důležitý krok, ale jeho získání není tak náročné, nicméně je nezbytné. Počítám s tím, že projekt lázní nabudí místní podnikatele a řadě z nich pomůže. Věříme, že bude ku prospěchu všech obyvatel městyse a stane se počátkem řady nových podnikatelských aktivit. Lidé ve Frymburku jsou podnikaví, pracovití a chytí novou příležitost za pačesy kdykoli. O to strach nemám!“ vyzývá úspěšný starosta zdejší podnikatele.

„Vedení městyse a jeho spolupracovníci mají můj největší obdiv, že to dokázali. My jsme se o stejnou věc pokoušeli v Hluboké nad Vltavou mnoho let a nedokázali jsme to. Frymburským blahopřeji! Je to další obrovský krok k rozvoji městyse a celého regionu. Lipensko tak získalo neuvěřitelně vzácný statut, ke kterému vedla opravdu dlouhá cesta,“ uvedl tamní senátor Tomáš Jirsa.

„Frymburku a Lipensku gratulujeme! Lázně jsou pro Třeboň naprosto zásadním turistickým tahákem, jenž významně napomáhá také v období mimosezóny. Třeboňské lázeňství má tradičně vysokou úroveň lékařské péče a služeb, kapacity třeboňských lázeňských domů jsou však celoročně téměř stoprocentně obsazené. Přejeme Frymburku totéž!“ uvedla Bára Bicková, destinační manažer pro oblast Třeboňska.

Frymburk je čtvrtým lázeňským místem na jihu Čech a šestatřicátými lázněmi u nás v České republice. Žije zde 1400 obyvatel a aktuálně ho ročně navštíví vyšší desítky tisíc spokojených turistů, především v létě a v zimě. V plánu tu mají poskytovat lázeňskou péči pro zpočátku cca dvě stovky hostů denně. Výjimečnost celé situace podtrhuje skutečnost, že od roku 1989 na mapě lázeňských míst v České republice přibylo pouze jediné místo – jihomoravské město Lednice.