
ČESKO – S rozhodnutím, o jakou průměrnou částku se penze budou od ledna 2025 navyšovat, vláda vyčkávala. Nyní dostal koaliční plán jasné a pevné obrysy. Dle všech vládních stran postačí, pokud bude postupováno v souladu se zákonem. Toto zákonné navýšení nejenže pokryje narůstající životní náklady, ale bude znamenat také nejnižší možnou zátěž pro státní kasu, potažmo důchodový systém.
Zákonný růst stačí
Dle zástupců jednotlivých vládních stran je zákonem nařízený růst penzí o 1,7 % dostačující k tomu, aby kompenzoval seniorům zvyšování životních nákladů. To v praxi znamená, že průměrný důchod bude navýšen o 355 korun, ne každý důchodce ale dostane přidáno stejně. A to vzhledem ke dvěma složkám důchodu, k nimž je přihlíženo. Zatímco ti, kdo pobírají okolo 14 tisíc Kč, budou mít důchod navýšen o 329 Kč, těm s důchodem ve výši kolem 26 tisíc Kč bude penze navýšena až o 377 Kč. Jak zaznívá z řad vládní koalice, v minulých letech stát navyšoval důchody dokonce více, než rostla inflace – na rozdíl od platů státních zaměstnanců. Přesto opozice trvá na tom, že by vláda mohla důchody zvýšit i bez dalšího souhlasu poslanců až o 560 korun. Plánuje tedy podniknout ještě kroky, které by měly tento návrh podpořit.
Jak důchody rostly
V posledních čtyřech letech se průměrný důchod zvyšoval poměrně rychle – jen za toto období narostl o více jak šest tisíc. Zvedla se ale také reálná hodnota penze, tedy objem zboží a služeb, které si lze za důchod pořídit. Letos je jeho množství dle dat ministerstva práce a sociálních věcí přibližně o pětinu vyšší než v roce 2015. „Když se podíváme na růst reálných důchodů vůči inflaci, za posledních deset let vzrostly reálně o 18 % a za posledních 5 let o 7 %. Růst důchodů je tak vyšší než inflační růst,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
S nárůstem důchodů ale samozřejmě rostou i státní výdaje. Zatímco v roce 2020 na důchody stát vynakládal necelých 520 miliard korun ročně, v roce letošním toto číslo stouplo na 706 miliard. I z toho důvodů tedy návrh růstu penzí považují zástupci vládních stran za konečný. Dodávají také, že stát v příštím roce vydá na výplatu důchodů o 12 miliard korun více než letos. I proto je tak dle Jana Skopečka (ODS), místopředsedy sněmovny, další navyšování nemožné. Jak uvedl, je třeba uvědomit si, v jakém stavu se nachází celý důchodový systém, v němž je masivní schodek. Z řad TOP 09 zase zaznívá, že by nepochybně bylo možné dělat více, ale je třeba činit právě s ohledem na vývoj veřejných financí a státní rozpočet.
Navzdory výhradám opozice lze předpokládat, že návrh pravděpodobně kabinet hladce schválí.